Raport opublikowany przez Za Zamiata i Zero Waste Europe ujawnia drastyczną sytuację w gospodarce odpadami opakowaniowymi z tworzyw sztucznych w Bułgarii, gdzie oficjalne statystyki dotyczące recyklingu przedstawiają mylnie optymistyczny obraz, który kłóci się z rzeczywistymi niepowodzeniami.
Nowy raport „ Równoległe rzeczywistości: zarządzanie odpadami opakowaniowymi z tworzyw sztucznych w Bułgarii poza oficjalnymi statystykami ” ujawnia znaczące rozbieżności w raportowaniu danych dotyczących odpadów pomiędzy bułgarskimi instytucjami.
Oficjalne raporty Bułgarii do Eurostatu twierdzą, że wskaźnik recyklingu odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych jest powyżej średniej (50,6% w 2019 r.), ale lokalne dane mówią co innego. Wiele gmin nie spełnia unijnego celu recyklingu odpadów komunalnych wynoszącego 50%, przy czym ponad połowa — 132 gminy — zgłosiła wskaźniki recyklingu poniżej 10% w 2019 r., a 43 odnotowały praktycznie zero.
K O N F E R E N C J A R E C Y K L I N G O W A 2 0 2 5
Bułgarski Narodowy Instytut Statystyczny (NSI) i Organizacje Odpowiedzialności Producentów (PRO) podają drastycznie różne liczby. W 2022 r. NSI zgłosiło 148 367 ton odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, podczas gdy PRO zgłosiły 105 359 ton opakowań z tworzyw sztucznych wprowadzonych na rynek przez swoich członków – różnica 43 008 ton, czyli 30% mniej według PRO. Podobnie w 2020 r. PRO zaniżyły liczbę opakowań z tworzyw sztucznych wprowadzonych na rynek o około 78%.
Larissa Copello , specjalistka ds. polityki opakowań i ponownego wykorzystania w Zero Waste Europe, stwierdza:
„To problem europejski. W zeszłym roku Zero Waste Europe zwróciło uwagę na problem w Hiszpanii, ujawniając, w jaki sposób PRO opakowań błędnie raportowało dane dotyczące zbiórki. W rezultacie hiszpański rząd ogłosił wprowadzenie ogólnokrajowego systemu kaucji zwrotnej w celu osiągnięcia celów recyklingu. UE pilnie musi stworzyć odpowiednie narzędzia i przepisy, aby zagwarantować właściwy nadzór i raportowanie. Potrzebna jest europejska organizacja odpowiedzialna za monitorowanie zgodności”.
Evgeniya Tasheva , zespół Zero Waste w Za Zamiata, stwierdza:
„Raport ten budzi poważne obawy dotyczące niedoszacowania lub błędnego raportowania przez organizacje ochrony środowiska (PRO), ale prawdziwy problem leży w braku odpowiedniego monitorowania, kontroli i wystarczających wymogów prawnych. Rozszerzona odpowiedzialność producenta za opakowania w Bułgarii nie pokrywa prawdziwych kosztów zarządzania odpadami opakowaniowymi. W rezultacie koszty te są niesprawiedliwie przerzucane na obywateli. Bułgarzy kończą płacąc więcej niż wielu innych obywateli UE za gorszą usługę”.
Problemy z przejrzystością w przypadku systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) będą się nadal pojawiać, chyba że UE zajmie się kwestią zarządzania i nierównowagi sił w systemach ROP, powołując niezależny unijny organ nadzorczy, który będzie monitorował skuteczność systemów RO, zapewniał rozliczalność i przejrzystość oraz angażował szersze grono interesariuszy, takich jak gminy, w zarządzanie tymi systemami.
Zarówno Za Zamiata, jak i sieć ekologiczna Zero Waste Europe wzywają do systemowego remontu bułgarskiego systemu gospodarowania odpadami opakowaniowymi z tworzyw sztucznych, a na poziomie UE do reformy systemów EPR, ze szczególnym uwzględnieniem przejrzystości danych, surowszych regulacji i przejścia na prawdziwe praktyki gospodarki o obiegu zamkniętym w zakresie nadchodzącego wniosku Komisji Europejskiej Circular Economy Act.