mey
Wiadomości

Który recykling wybrać?

Naukowcy ze Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej przeprowadzili niedawno analizę cyklu życia (LCA) różnych technologii recyklingu (mechanicznego, chemicznego i fizycznego) oraz odzyskiwania energii , aby ocenić i porównać ich wpływ na środowisko.

Badanie „ Ocena wpływu na środowisko i ekonomię recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych i ścieżek odzyskiwania energii w UE ”, opublikowane w czasopiśmie naukowym Resources, Conservation and Recycling (czytaj TUTAJ ), nie rozstrzyga, która opcja jest – w ujęciu bezwzględnym – lepsza: recykling mechaniczny, chemiczny czy fizyczny, ale dochodzi do wniosku, że dwie pierwsze metody są w każdym przypadku lepsze, biorąc pod uwagę wpływ na zmianę klimatu, niż spalanie odpadów z tworzyw sztucznych i składowanie na wysypiskach, w przypadku dowolnej frakcji odpadów z tworzyw sztucznych.

Jeśli chodzi o inne oddziaływania na środowisko, przewaga nie jest już tak oczywista i zależy od założeń dotyczących miksu energetycznego UE. Jednakże - jak czytamy we wnioskach - korzyści związane z odzyskiwaniem energii będą malały w miarę odchodzenia Europy od paliw kopalnych, co wzmocni przewagę recyklingu, którego wpływ na środowisko również powinien się zmniejszyć.

Nie udało się jednak ustalić jednoznacznej hierarchii między recyklingiem mechanicznym, fizycznym i chemicznym, ponieważ – jak twierdzą badacze – wpływ na środowisko zależy od konkretnej frakcji odpadów, a to samo dotyczy kosztów.

Konkurencyjność ekonomiczną osiąga się w przypadku recyklingu PET (mechanicznego i poprzez hydrolizę alkaliczną) oraz EPS z rozbiórki (przyjmując cenę ok. 1 000 euro za tonę pierwotnego EPS), ale chemiczna obróbka polistyrenuMPO (mieszanych poliolefin), polietylenuopon i folii wielowarstwowych wiąże się z wyższymi kosztami, szczególnie w przypadku technologii, które nie są jeszcze zbyt dojrzałe.


 

W przypadku niektórych strumieni odpadów z tworzyw sztucznych – takich jak MPO – konieczne są dotacje, aby uczynić mechaniczny recykling również opłacalnym ekonomicznie.

W świetle powyższego badanie sugeruje, że prawodawca powinien nadal stawiać recykling na pierwszym miejscu kosztem odzysku energii, zwłaszcza w kontekście przyszłości, w której europejski miks energetyczny będzie czystszy. Aby jednak recykling – mechaniczny lub chemiczny – był skuteczny, konieczna jest interwencja w jakość materiałów przychodzących poprzez politykę mającą na celu poprawę zbiórki i selekcji odpadów.

K O N F E R E N C J A   R E C Y K L I N G O W A    2 0 2 5

Dodaj ofertę pracy