Nowa wersja Recyclability Methodology 1 została opublikowana w oczekiwaniu na nadchodzące zmiany legislacyjne. Ta aktualizacja zapewnia ciągłe wsparcie dla łańcucha wartości plastiku w przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
System klasyfikacji możliwości recyklingu metodologii RecyClass, pierwotnie składający się z sześciu klas, zostanie teraz uproszczony do trzech, przy czym klasy D, E i F zostaną usunięte i sklasyfikowane jako „niepodlegające recyklingowi”.
Ponadto progi zawartości plastiku nadającego się do recyklingu dostosowano do wstępnych progów określonych w rozporządzeniu w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) 2 . Powyższe zmiany uwzględniono również w schemacie audytu RecyClass 3 dotyczącym możliwości recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych.
„Przez ostatnie dziesięć lat RecyClass oferował niezawodne i istotne dla branży narzędzia i certyfikaty, aby promować obieg tworzyw sztucznych. Dzięki tej aktualizacji zapewniamy dalszą optymalizację Metodologii w świetle nowego rozporządzenia” — powiedział Paolo Glerean, przewodniczący RecyClass.
Redefiniując swoją metodologię, RecyClass pozostaje zaangażowana w utrzymanie opartych na dowodach naukowych i solidnych ram, które wspierają podmioty branżowe w realizacji nowych celów prawnych i dalszym napędzaniu przejścia na gospodarkę obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych.
K O N F E R E N C J A R E C Y K L I N G O W A 2 0 2 5
1 Metodologia RecyClass jest dostępna tutaj .
2 Rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych