chem
Wiadomości

Trudna przyszłość recyklingu w Europie

Niezmordowany Plastics Recyclers Europe wzywa do zabezpieczenia przyszłości recyklingu tworzyw sztucznych w Europie. Przedstawia sześć obszarów strategicznych służących utrzymaniu globalnej konkurencyjności.

Europejscy recyklerzy stoją w obliczu poważnej i pogłębiającej się recesji 1 , a przedsiębiorstwa są coraz częściej zmuszane do zamykania działalności. Ten trend grozi przyspieszeniem deindustrializacji Europy i podważa cele UE w zakresie środowiska i gospodarki o obiegu zamkniętym. W odpowiedzi Plastics Recyclers Europe (PRE) opublikował dokument stanowiska, w którym przedstawiono sześć strategicznych obszarów wymagających natychmiastowych działań 2 , które należy pilnie wdrożyć, aby zapobiec załamaniu się europejskiego przemysłu recyklingu tworzyw sztucznych. 

„Wzywamy decydentów do wdrożenia tych sześciu strategicznych działań – od mechanizmów obrony handlu, takich jak taryfowanie importu, po zachęty fiskalne – w celu rozwiązania głębokiej recesji, której doświadczamy” – powiedział Ton Emans, prezes Plastics Recyclers Europe. „Recykling tworzyw sztucznych musi zostać uznany za kluczowy sektor dla UE – krytyczny zarówno dla konkurencyjności, jak i postępu w zakresie ochrony środowiska – i musi być odpowiednio chroniony”. 

Plastics Recyclers Europe domaga się pilnego zajęcia się stałym zagrożeniem ze strony tanich, niezweryfikowanych importów zarówno tworzyw sztucznych pierwotnych, jak i poddanych recyklingowi, ponieważ zakłócają one rynek, osłabiają konkurencyjność i stanowią ryzyko dla gospodarki o obiegu zamkniętym w UE. Globalny nadmiar mocy produkcyjnych w produkcji tworzyw sztucznych i rosnące koszty operacyjne w Europie jeszcze bardziej pogłębiają zakłócenia rynku. Aby przywrócić równowagę i zapewnić uczciwą konkurencję, należy pilnie wdrożyć solidne systemy weryfikacji, kody celne dla polimerów poddanych recyklingowi oraz skuteczne mechanizmy nadzoru nad importem. PRE wzywa również do ukierunkowanych dotacji i ulg podatkowych w celu złagodzenia wysokich kosztów energii oraz do usprawnienia procedur zgodności, które obecnie obciążają recyklerów. 

Czas na działanie jest teraz. UE musi chronić recykling tworzyw sztucznych jako strategiczną branżę, kluczową dla zrównoważonego wzrostu i niezależności zasobów. Jest to niezbędne nie tylko dla osiągnięcia celów klimatycznych, ale także dla ochrony zdrowia publicznego, utrzymania norm regulacyjnych i zachowania europejskiego przywództwa przemysłowego w globalnej transformacji do gospodarki o obiegu zamkniętym.

 

 

Dodaj ofertę pracy