„Aby zrealizować naszą wizję „Mission Circular” i ambitne cele PPWR — w tym 55% wskaźnik recyklingu opakowań elastycznych do 2035 r. — musimy nadal wprowadzać innowacje, wspierając technologie, które mogą znacząco podnieść jakość materiałów. Umożliwia to bardziej wymagające zastosowania na rynku końcowym w zakresie materiałów pochodzących z recyklingu i zwiększa wskaźniki recyklingu poprzez zajęcie się złożonymi strumieniami odpadów, których konwencjonalne podejścia nie są jeszcze w stanie skutecznie przetworzyć” - mów Dana Mosora, starszy konsultant w CEFLEX.
Koordynator projektu Graham Houlder zauważył: „Rozwijające się i nowe technologie nie zastępują udoskonalania projektów opakowań, recyklingu mechanicznego lub chemicznego, ale są niezbędnymi dodatkami do istniejącego zestawu narzędzi do recyklingu. Technologie recyklingu – i sposób, w jaki mogą ze sobą współpracować – zidentyfikowane w naszym najnowszym raporcie podkreślają niektóre z kluczowych korzyści i kroków potrzebnych do ich opracowania i wdrożenia na skalę komercyjną w ciągu najbliższych pięciu lat”.
Nowe technologie, które zmienią jakość i stawki recyklingu
Po wstępnym rozpoznaniu i analizie poszczególnych klas technologii zidentyfikowano ponad 20 projektów lub opracowań technologicznych, a następnie wybrano 12 dostawców technologii do dogłębnego badania i przeprowadzenia wywiadów.
Biorąc pod uwagę potrzebę podjęcia działań i wdrożenia nowych technologii, które umożliwią osiągnięcie celów dotyczących zarówno wskaźnika recyklingu, jak i zawartości materiałów poddanych recyklingowi, identyfikacja dostawców technologii opierała się na zbadaniu ich potencjału w zakresie osiągnięcia odpowiednich progów: efektywnych operacyjnie systemów gotowych do pełnego wdrożenia komercyjnego w ciągu pięciu lat, oceny tworzenia wartości i potencjału osiągnięcia przetwarzania co najmniej 10–15 tysięcy ton materiału rocznie przy wprowadzeniu na rynek:
- Advanced Wet Friction Washing – usuwa zanieczyszczenia przed wytłaczaniem, umożliwiając wyższą jakość wyników przy stosunkowo niskich nakładach inwestycyjnych. Na przykład HydroDyn Recycling opracował opatentowany jednostopniowy system czyszczenia mechanicznego, który osiąga wydajność ponad 70%, co czyni go wysoce skutecznym w przypadku elastycznych opakowań z tworzywa sztucznego z nadrukiem powierzchniowym. Ich systemy przekroczyły już 100 000 ton zainstalowanej mocy produkcyjnej w całej Europie.
- Delaminacja – Udowodniono, że poprawia jakość recyklatu poprzez oddzielanie opakowań wielomateriałowych i wielowarstwowych, których przetwarzanie w inny sposób jest trudne. Na przykład firma saperatec niedawno uruchomiła komercyjną instalację o wydajności 32 000 ton rocznie w Niemczech, wykorzystującą opatentowany proces delaminacji na bazie wody, który jest ukierunkowany na surowiec polietylenowo-aluminiowy. Fych Technologies , hiszpański startup, opracował również dostosowany proces delaminacji na bazie wody i odbarwiania oraz dekontaminacji na bazie pary, a ich pierwsza komercyjna instalacja do recyklingu opakowań elastycznych (3000 ton/rok) ma być gotowa do użytku do końca 2025 r.
- Deinking – wspiera wysokiej jakości recyklaty poprzez usuwanie tuszy i zanieczyszczeń, które mogą obniżyć jakość recyklatów. KEYCYCLE®, który jest właścicielem technologii Cadel Deinking®, zapewnia gotowe rozwiązania, które są w stanie usunąć do 95% zewnętrznych nadruków z elastycznych opakowań, umożliwiając produkcję PCR o lepszych właściwościach mechanicznych, kolorze i zapachu.
- Ekstrakcja – Zdolność do uzyskania recyklatów klasy wrażliwej na kontakt. Proces oczyszczania nadkrytycznym CO₂ stosowany do opakowań elastycznych przez francuski IPC ma na celu zapewnienie czystości niemal dziewiczej z kilku rodzajów surowców, co jest niezbędne w przypadku zastosowań o wysokiej wartości. W 2025 r. budowana jest jednostka demonstracyjna zdolna do przetwarzania 100 litrów na partię, a do 2027 r. planowane jest jej znaczne zwiększenie.
- Rozpuszczanie – wytwarza ultraczyste recyklaty o właściwościach podobnych do dziewiczych, kluczowy krok w przypadku zastosowań wrażliwych na kontakt. Proces Newcycling® firmy APK, obecnie część LyondellBasell, wykazał już potencjał do produkcji produktów o wysokiej czystości w zakładzie w Niemczech o wydajności 12 000 ton rocznie. PureCycle Technologies, firma zajmująca się recyklingiem polipropylenu (PP), uruchomiła komercyjny zakład o wydajności 49 000 ton rocznie w Ohio w USA, a w Antwerpii w Belgii planowana jest budowa zakładu drugiej generacji o wydajności 59 000 ton rocznie.
Budowa infrastruktury dla gospodarki o obiegu zamkniętym jutra
„Nie chodzi o wybór jednej ścieżki zamiast drugiej” — podkreśla Mosora. „Chodzi o stworzenie najlepszej możliwej mieszanki rozwiązań — lepszego projektowania, inteligentniejszego sortowania i zaawansowanych technologii recyklingu, które działają wspólnie, aby dopasować podaż materiałów pochodzących z recyklingu do rzeczywistego popytu. To droga do prawdziwie cyrkularnej gospodarki dla elastycznych opakowań”.