chem
Wiadomości

Recykling: kryzys egzystencjalny

W 2024 r. liczba zamknięć zakładów recyklingu wzrosła dwukrotnie w stosunku do roku poprzedniego, a tendencja ta utrzyma się w 2025 r. Jeśli obecne trendy się utrzymają, UE może nie osiągnąć własnych celów w zakresie recyklingu i zrównoważonego rozwoju do 2025 r.

Importowane polimery pochodzące z recyklingu i pierwotne stanowią obecnie ponad 20 procent zużycia polimerów w UE, podczas gdy krajowa produkcja recyklingowa większości polimerów spadła o pięć procent. Co alarmujące, oczekuje się, że poziomy produkcji plastiku w UE spadną do poziomu z roku 2000, nawet gdy zużycie polimerów nadal rośnie.

Zamknięcia zakładów recyklingu

Jednocześnie eksport odpadów z tworzyw sztucznych z UE wzrósł o 36 procent w 2024 r. w porównaniu z 2022 r., co wskazuje na odejście od regionalnych wysiłków na rzecz recyklingu.

Tendencje te skutkują najwolniejszym wzrostem zdolności recyklingu tworzyw sztucznych w ostatnich latach, podczas gdy liczba zamykanych zakładów nadal rośnie.

Łączna wielkość produkcji obiektów zamkniętych w 2024 r. była dwukrotnie większa niż w 2023 r., a warunki w 2025 r. będą się pogarszać, co wpłynie na przedsiębiorstwa każdej wielkości.

Te negatywne trendy rynkowe poważnie zaszkodziły branży. Wskaźniki recyklingu spadły, praktyki cyrkularne są utrudniane, a zależność od niestabilnych metod produkcji rośnie. W rezultacie UE nie osiąga swoich celów w zakresie recyklingu i zrównoważonego rozwoju na rok 2025.

Jeżeli recykling tworzyw sztucznych nie zostanie uznany za sektor strategiczny i nie zostaną wdrożone skuteczne środki ochrony handlu w celu zabezpieczenia europejskiej produkcji przed dalszymi zakłóceniami na rynku, branża ta będzie nadal słabnąć.

Zagrozi to gospodarce UE w zakresie tworzyw sztucznych o obiegu zamkniętym, jej samowystarczalności pod względem zasobów i zaangażowaniu w tworzenie zielonych miejsc pracy.

Dodaj ofertę pracy