chem
Wiadomości

Analiza cyklu życia w recyklingu chemicznym

Stowarzyszenie CRE (Chemical Recycling Europe) we współpracy z firmą konsultingową ds. ochrony środowiska Sphera opublikowało kompleksowy dokument zawierający wytyczne dotyczące analizy cyklu życia ( LCA ) procesów recyklingu chemicznego. Celem dokumentu jest ocena ich wpływu na środowisko i ewentualne porównanie ich w sposób przejrzysty i naukowy.

Jak twierdzą pomysłodawcy inicjatywy, jest to solidna i zharmonizowana metoda badawcza służąca do analizy kluczowych wskaźników środowiskowych, takich jak emisja gazów cieplarnianych, zapotrzebowanie na energię i efektywne gospodarowanie zasobami, uwzględniająca specyfikę recyklingu chemicznego. Celem jest osiągnięcie większej spójności w sprawozdawczości dotyczącej oddziaływania na środowisko i ułatwienie porównywania różnych technologii.

Wytyczne opierają się na normach ISO 14040/44 i uwzględniają normy unijne i światowe. Nie wskazują one rozwiązań, które należy przyjąć, lecz oferują narzędzia, które pomagają podejmować świadome i uzasadnione wybory, zwiększając porównywalność i wiarygodność badań w tym sektorze.

Wytyczne, dostępne do bezpłatnego pobrania ( pobierz tutaj ), zostaną udostępnione podmiotom działającym w branży i decydentom politycznym w celu promowania wyborów opartych na dowodach w procesie przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w odniesieniu do tworzyw sztucznych.

Chemical Recycling Europe to europejskie stowarzyszenie zajmujące się promocją chemicznego recyklingu polimerów, utworzone w 2019 r. przez kilka firm z tego sektora w celu nawiązania kontaktów z instytucjami UE i rozwijania relacji wzdłuż całego łańcucha dostaw.

Dodaj ofertę pracy