Niepewność gospodarcza i geopolityczna na całym świecie nadal stanowi wyzwanie dla branży recyklingu tworzyw sztucznych. Pomimo spadku sprzedaży o około 13 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, Grupa EREMA utrzymała stabilność i wyznaczyła ważny strategiczny kurs na przyszłość w oparciu o silną pozycję na rynku.
Obieg zamknięty to nasz wspólny cel
Technologie i rozwiązania oferowane przez spółki wchodzące w skład Grupy EREMA sprawiają, że obejmuje ona cały łańcuch wartości recyklingu mechanicznych tworzyw sztucznych. "Łącząc naszą wiedzę, wspólnie zapewniamy naszym klientom konkurencyjność w dynamicznym otoczeniu rynkowym" – mówi Manfred Hackl, dyrektor generalny Grupy EREMA. Jest to czynnik sukcesu, który znajduje odzwierciedlenie w szerokiej gamie produktów, a także w wysokiej dyspozycyjności systemu i jakości usług świadczonych przez Grupę. Pomimo obecnych wyzwań, nadal istnieje duży potencjał wzrostu, jak wyjaśnia Manfred Hackl: "Coraz więcej wysokiej jakości produktów jest wytwarzanych z granulatu pochodzącego z recyklingu. Przemysł tworzyw sztucznych uznał, że udział materiałów pochodzących z recyklingu stosowanych w nowych produktach musi nadal rosnąć, aby osiągnąć nasz wspólny cel, jakim jest obieg zamknięty".
Rozwój i potencjał rynkowy
Podczas gdy rynek europejski był słaby, Grupa odnotowała pozytywną dynamikę w Ameryce Północnej i Azji. Regulacje takie jak PPWR (dyrektywa w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych), która weszła w życie w UE, również dają pozytywne perspektywy w Europie, pod warunkiem, że konkurencyjność znów wzrośnie. "Oznaczałoby to uruchomienie inicjatyw, które łączą interesy ekologiczne i gospodarcze oraz wzmacniają bazę przemysłową, takich jak Czysty Ład Przemysłowy w UE. Równie ważne są globalne osiągnięcia, które tworzą niezawodne warunki ramowe, takie jak wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) i wymogi prawne dotyczące obowiązkowego stosowania materiałów pochodzących z recyklingu w nowych produktach", mówi Manfred Hackl.
W ostatnim czasie Grupa EREMA zauważa niechęć do inwestowania w segment pokonsumencki poliolefin. Z drugiej strony popyt na rozwiązania w zakresie recyklingu odpadów produkcyjnych i zastosowań typu bottle-to-bottle utrzymuje się na stabilnym poziomie. Istnieje wyraźna tendencja do wdrażania maszyn na większą skalę zarówno w sektorze PET, jak i PO. Postępujące uprzemysłowienie tych sektorów wymaga rozwiązań, które są opłacalne i można je łatwo dostosować do popytu. Grupa EREMA wspiera swoich klientów w tym procesie transformacji i nadal wyznacza standardy w branży. Wspólne przedsięwzięcie z Lindner Washtech okazało się ważnym krokiem w dostarczaniu wydajnych, kompleksowych rozwiązań w całym łańcuchu wartości.
Ciągły wzrost recyklingu tworzyw sztucznych można zaobserwować nie tylko w istniejących segmentach, ale także w coraz większym stopniu w nowszych segmentach zastosowań, takich jak recykling chemiczny oraz recykling włókien i tekstyliów. W roku obrotowym 2024/25 EREMA uruchomiła swoje pierwsze wytłaczarki na dużą skalę do recyklingu chemicznego. Bardzo obiecująco wygląda również rozwój recyklingu włókien. Wstępne projekty pilotażowe zostały już przeprowadzone, a system referencyjny EREMA zacznie działać jeszcze w tym roku. Uruchomienie maszyny do recyklingu tekstyliów poużytkowych przez PURE LOOP, jedną ze spółek zależnych Grupy, w Salvation Army Trading Company wiosną 2024 roku, stanowi nowy kamień milowy. Projekt zdobył nagrodę Plastics Industry Award.
Szeroko zakrojone inwestycje i wzmocnienie struktury sprzedaży
Na koniec roku obrotowego 2024/25 Grupa EREMA zakończyła kompleksowy program inwestycyjny obejmujący ostatnie pięć lat o wartości 145 mln euro. "Częścią tego programu była należąca do Grupy firma 3S, zajmująca się produkcją komponentów, która została zoptymalizowana dzięki inwestycji w wysokości 23 milionów euro w celu znacznego zwiększenia udziału w produkcji własnej kluczowych komponentów i wzmocnienia łańcucha dostaw Grupy w perspektywie długoterminowej" – informuje Horst Wolfsgruber, dyrektor finansowy Grupy EREMA. EREMA wzmocniła również swoją międzynarodową strukturę sprzedaży, mianując Christopha Wössa na stanowisko Globalnego Dyrektora Sprzedaży w kwietniu. W przyszłości strategiczne ukierunkowanie będzie jeszcze ściślej dostosowane do specyfiki regionalnego popytu, a także wymagań rynku i klientów.
Pomimo trudnych warunków rynkowych, Grupa EREMA nadal koncentruje się na ciągłym rozwoju efektywnych rozwiązań w zakresie recyklingu we wszystkich sektorach. "Jesteśmy przekonani, że w nadchodzących latach zapotrzebowanie na technologie recyklingu będzie nadal rosło" – mówi Manfred Hackl. "Warunki ramowe pozostają trudne, ale zużycie tworzyw sztucznych będzie nadal rosło. Jedynym sposobem, aby odpowiedzialnie sprostać temu zapotrzebowaniu, jest niezawodny recykling".