Struktury monomateriałowe są coraz bardziej poszukiwane
Wywiad w Markusem Gschwandtnerem, dyrektorem zarządzającym i dyrektorem ds. sprzedaży (CSO) w Brückner Maschinenbau
Jak Brückner radzi sobie w obliczu rosnącej konkurencji międzynarodowej?
Osiągamy to dzięki innowacjom. Naszym celem jest być zawsze o krok do przodu pod względem technologii. Konkurencja rzeczywiście stała się bardziej intensywna, a nowi dostawcy w naszym segmencie przemysłowym pochodzą głównie z krajów azjatyckich, dlatego musimy przeciwdziałać temu innowacjami, koncentrując się na naszym dziale badań i rozwoju. Jest to stosunkowo duży dział w naszej firmie, który w ostatnim czasie został jeszcze bardziej rozbudowany. Kluczową rolę w tym zakresie odgrywa nasze centrum techniczne, ponieważ jest ono centrum technologicznym par excellence w naszym sektorze. To centrum techniczne skupia wszystkich znanych partnerów w naszym łańcuchu wartości, od producentów surowców po użytkowników, od Dow i Total po PepsiCo. Wszyscy wypróbowują z nami swoje innowacje, testując, aby zobaczyć, co działa, a co nie.
Czy możesz podać jakiś przykład?
Na przykład w naszym centrum technicznym testujemy konstrukcje, które są nam potrzebne w ramach przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Przeprowadzamy testy z monomateriałami opakowaniowymi, które zwykle składają się z różnych materiałów, na przykład miski z pokrywką na górze. Rozwój zmierza w kierunku wytwarzania tego produktu z jednego materiału, tak aby można go było później poddać recyklingowi. Te monomateriałowe struktury są obecnie coraz bardziej poszukiwane. Gospodarka o obiegu zamkniętym jest tu wyraźnie motorem napędowym. Jeszcze kilka lat temu najważniejszym celem była funkcjonalność. Opakowanie musiało być łatwe do zadrukowania, musiało spełniać dobre funkcje barierowe i musiało być łatwe do zgrzewania ze względów higienicznych. Wszystko to udało się osiągnąć dzięki różnym materiałom, różnym tworzywom sztucznym, ale także papierowi czy aluminium. Tendencja do zmniejszania tego miksu materiałów była wyraźnie napędzana przez regulacje unijne, mające na celu pobudzenie gospodarki o obiegu zamkniętym. W naszym centrum technicznym możemy pokazać, że jesteśmy w stanie wyprodukować produkt z monomateriału, który wcześniej składał się z pięciu lub więcej materiałów.
Skoro produkty monomateriałowe łatwo poddają się recyklingowi, to czy nadają się one również do stosowania w opakowaniach do żywności?
Na razie tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Wymaga to autoryzacji organów kontroli żywności w poszczególnych krajach, takich jak na przykład zatwierdzenie żywności przez amerykańską FDA. Oprócz zbierania tworzyw sztucznych bardzo ważne jest ich sortowanie, aby były jak najbardziej czyste. Podczas recyklingu mechanicznego tworzywa sztuczne są rozdrabniane, topione, filtrowane i przetwarzane z powrotem na surowce. W tym procesie nie jest łatwo ponownie uzyskać tę samą zgodę na żywność. Tak jest z pewnością w przypadku recyklingu chemicznego; W rzeczywistości może wrócić do tej samej aplikacji.
W jaki sposób rekrutujecie personel techniczny potrzebny do realizacji Waszych innowacji?
Młode talenty odgrywają dla nas bardzo ważną rolę. Pracownicy, którzy są z nami od dłuższego czasu, oczywiście wnoszą swoje doświadczenie, ale nowi pracownicy przynoszą ze sobą nowe technologie, a także potrafią sobie z nimi poradzić, na przykład za pomocą sztucznej inteligencji. Nawiązaliśmy współpracę z uniwersytetami i szkołami wyższymi, aby przyciągnąć te nowe talenty. Dziś zdolni młodzi ludzie odbywają praktyki zawodowe, a prace licencjackie i magisterskie piszą w naszej firmie. Te dobrze wyszkolone osoby są bardzo dobrze zaznajomione ze wszystkimi nowymi technologiami. Gdy już do nas dołączą, zapoznajemy ich z naszą działalnością. Angażujemy również młodych ludzi na dualne programy kształcenia, zawsze z myślą o wykorzystaniu ich wiedzy w innych dziedzinach w firmie Brückner.
Jak wygląda sytuacja w Waszych zagranicznych spółkach zależnych?
Obecnie mamy tam również doskonałą kadrę juniorów, zwłaszcza w Indiach i Chinach. Młodzi ludzie, którzy do nas dołączają, są bardzo dobrze wyszkoleni. Swoje umiejętności technologiczne doskonalą w firmie Brückner na budowach naszych klientów. Wykazują dużą inicjatywę i są przygotowani do dostosowania się do różnic kulturowych. Jednocześnie ich specyficzna perspektywa krajowa pomaga nam lepiej zrozumieć i zaspokoić różne zwyczaje i potrzeby naszych klientów w tych krajach. Nowi pracownicy w kraju i za granicą wraz z naszym centrum technicznym dbają o to, abyśmy pozostali innowacyjni.
Czy współpraca z partnerami również odgrywa rolę w tym względzie?
Przez ostatnie 50 lat zawsze współpracowaliśmy z partnerami. Wczesne innowacje powstały w wyniku współpracy z tymi partnerami produkcyjnymi i są to partnerstwa, które rozszerzyliśmy. Obecnie realizujemy również wspólne projekty z instytutami badawczymi, takimi jak Fraunhofer, czy uniwersytetami w Rosenheim i Akwizgranie, które prowadzą ważne badania nad tworzywami sztucznymi. Również w tym przypadku nasze centrum techniczne jest filarem. Oprócz gospodarki o obiegu zamkniętym głównym tematem w tej dziedzinie są obecnie surowce organiczne, zarówno te biodegradowalne, jak i te wykonane z surowców odnawialnych.
Dokąd zmierza branża maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych?
Plastik ma przed sobą świetlaną przyszłość. Materiał ma niezaprzeczalnie duże zalety. Jest lekki, łatwy do formowania, niedrogi i jest materiałem o najniższym śladzie węglowym w produkcji w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak metal czy szkło. Jeśli będzie można go również poddać recyklingowi, będzie najbardziej zrównoważony ze wszystkich. Osiągnięcie tego celu jest w dużej mierze zadaniem inżynierii tworzyw sztucznych, która w związku z tym ma przed sobą również świetlaną przyszłość.