chem
Wiadomości

Bengt Schmidt, Kiefel GmbH

Termoformierki lepsze od wtryskarek

Wywiad z Bengtem Schmidtem, globalnym dyrektorem ds. opakowań w Kiefel GmbH

 

Czy wg Ciebie jest zauważalny postęp w recyklingu?

Recykling od lat stanowi poważny problem w przemyśle tworzyw sztucznych, przy znacznych możliwościach technologicznych, ale przetwarzanie recyklatów często nadal stanowi wyzwanie. Jednocześnie gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na recyklaty ze strony przetwórców tworzyw sztucznych. W wielu przypadkach nie może być jednak zaspokojony. Ilości dostępne do recyklingu z żółtego worka są niewystarczające. W związku z tym przetwórcy są często zmuszeni do korzystania z materiału pierwotnego.

 

Czy właśnie dlatego Kiefel oferuje maszyny zdolne do wytwarzania produktów z włókien naturalnych?

Włókna naturalne mogą być sposobem na zastąpienie tworzyw sztucznych w opakowaniach. Dlatego oferujemy również maszyny do opakowań formowanych z włókna, które docelowo są opakowaniami papierowymi. Właśnie wprowadziliśmy na rynek drugą generację maszyn i już je sprzedajemy w Europie i Ameryce Północnej. Jednak wchodząc na zupełnie nową technologię, potrzebujesz partnerów, którzy są gotowi zainwestować w niezbędne zasoby w zakresie personelu i sprzętu, aby utorować drogę dla nowego rozwiązania – w naszym przypadku opakowania przyjaznego dla środowiska. Muszą mieć pewność, że odniosą sukces z tymi produktami na rynku; Jednak rynek jest obecnie nadal w dużym stopniu uzależniony od wsparcia regulacyjnego.

 

Jak oceniasz postęp gospodarki o obiegu zamkniętym?

Ogólna sytuacja polityczna powoduje niepewność lub poszukiwanie orientacji na rynku, na co wpływ mają różne czynniki, takie jak wysokie koszty energii w Europie, renegocjacja przepływów handlowych przez nową administrację amerykańską oraz legislacja, taka jak rozporządzenie w sprawie opakowań PPWR. To z kolei oznacza, że przetwórcy również wstrzymują się z inwestycjami, a także niezwykle utrudnia ustanowienie gospodarki o obiegu zamkniętym. Jeśli naprawdę czegoś chcesz, musisz się do tego zobowiązać, ze wszystkimi tego konsekwencjami. W tej chwili nic się nie dzieje, bo wszyscy czekają.

 

Ten stan niepewności jest również niezadowalający dla gospodarki. Co więc musiałoby się stać?

Pojedyncze przedsiębiorstwa nie mogą wiele zmienić, ale z pewnością dobrze byłoby, gdyby cele polityczne dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym, recyklingu i recyklatów zostały ustalone niżej, a co za tym idzie, bardziej realistyczne. Kiedy pojawia się rozporządzenie, które sprawia, że wszyscy przetwórcy tworzyw sztucznych kręcą głowami i zastanawiają się, jak mają je wdrożyć, pojawia się niepewność. Jeśli jednak wyznaczysz cel, który jest uważany za ambitny, ale wykonalny, firmy odzyskają zaufanie. W firmie Kiefel wierzymy, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Opracowaliśmy już rozwiązania, które odpowiadają na pytania przyszłości i wciąż mamy wiele w przygotowaniu: niektóre przykłady obejmują termoformowanie z folii monomateriałowych pochodzących z recyklingu lub z włókien naturalnych. Jest też wiele rzeczy, które możemy jeszcze zrobić, ale zawsze potrzebujemy właściciela marki, który będzie napędzał innowacje.

 

Jak wygląda sytuacja poza sektorem włókien?

W sektorze polimerów, tj. w sektorze przetwórstwa tworzyw sztucznych, maszyny Kiefel są zaprojektowane w taki sposób, aby mogły przetwarzać szeroką gamę tworzyw sztucznych, w tym recyklaty, wydajnie i z wysoką jakością – oczywiście zademonstrujemy to również na tegorocznych targach K na naszym najnowszym modelu maszyny. Maszyny do termoformowania lepiej radzą sobie z wahaniami materiału i zanieczyszczeniami niż na przykład wtryskarki i mogą radzić sobie z wyższymi wskaźnikami recyklingu. Mają też lepszy bilans energetyczny. Jestem więc przekonany, że w przyszłości będziemy w stanie generować coraz większy udział w rynku.

 

W jaki sposób Kiefel potwierdza swoją innowacyjność?

Po pierwsze, dzięki ciągłym inwestycjom w technologię, która umożliwia nam optymalizację naszych maszyn. Po drugie, poprzez partnerstwo w zakresie badań i rozwoju, na przykład z instytutami badawczymi, takimi jak Instytut Fraunhofera lub z uniwersytetami na całym świecie. Po trzecie, poprzez jeszcze ściślejszą współpracę z naszymi klientami. W tym celu obecnie rozbudowujemy nasze Centra Innowacji Klientów na całym świecie, ostatnio dodając zintegrowane laboratorium do naszej siedziby głównej we Freilassing, koncentrując się na polimerach. Głównym celem jest prowadzenie badań nad różnymi materiałami z zakresu tworzyw sztucznych, wspólnie z naszymi klientami i dla naszych klientów, przeprowadzanie proof of concept, wytwarzanie próbek i przeprowadzanie różnych testów, również w odniesieniu do form. Celem jest również ciągłe zwiększanie wydajności procesów.

 

Jesteśmy również zaangażowani w liczne inicjatywy branżowe, takie jak na przykład Święty Graal 2.0, który koncentruje się na cyfrowych znakach wodnych do oznaczania opakowań, oraz R-Cycle, który zajmuje się standardem identyfikowalności opakowań. Zaangażowanie to stanowi ważny bodziec dla naszych własnych działań innowacyjnych.

Dodaj ofertę pracy