rr
Wiadomości

Vynova wstrzyma produkcję PVC

Kolejne ogłoszenie o zamknięciu zakładów petrochemicznych na starym kontynencie. Powody tej decyzji to nadwyżka mocy produkcyjnych, międzynarodowa konkurencja i słaby popyt.

Nie widać oznak końca krwawienia europejskiej petrochemii. Vynova w listopadzie wstrzyma produkcję PVC w swoim zakładzie Beek-Geleen w parku przemysłowym Chemelot w Holandii. Jest to jednostka uruchomiona na początku lat 70. ubiegłego wieku o wydajności 225 000 ton rocznie , w której pracuje około stu pracowników. Rozpoczęto już konsultacje ze związkami zawodowymi.

„Decyzja jest wynikiem gruntownego przeglądu naszej działalności produkcyjnej, w świetle trwających wyzwań ekonomicznych, regulacyjnych i rynkowych” — wyjaśnia Christophe André, CEO Vynova. „ Europejski rynek PVC jest pod silną presją globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych, słabego popytu i rosnącej konkurencji ze strony regionów o niższych kosztach produkcji i mniej rygorystycznych przepisach, a warunki te raczej nie ulegną poprawie w najbliższym czasie”. „Ten trudny, ale konieczny krok pozwoli nam wzmocnić naszą długoterminową konkurencyjność i nadal obsługiwać kluczowe rynki jako niezawodny partner” — dodaje.

Vynova powstała w 2015 r. z wydzielenia działalności chlorowinylowej spółki joint venture PVC między Ineos i Solvay. Kontrolowana przez International Chemical Investors Group (ICIG), jest właścicielem zakładów PVC w Wilhelmshaven w Niemczech, Mazingarbe we Francji i Beek Geleen w Holandii. Posiada również zakład monomerów (CVM) w Wilhelmshaven w Niemczech i produkuje chlor, EDC i CVM w Tessenderlo w Belgii, a także dichlorek etylenu (EDC) w Rucorn w Wielkiej Brytanii. Łącznie zatrudnia 1400 osób, a obroty w 2024 r. wyniosły około 950 mln euro.

Dodaj ofertę pracy