ex
Wiadomości

Zakaz butelek "reusable" na Mundialu 2026

FIFA podjęła w ostatniej chwili decyzję o zakazie używania butelek wielokrotnego użytku na stadionach podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2026. Polityka Mistrzostw Świata w zakresie opakowań na napoje była w ostatnich latach szeroko dyskutowana. Zarówno piłkarze, jak i kibice wyrażali obawy dotyczące wpływu rosnących temperatur na zdrowie, zarówno na boisku, jak i na trybunach.

Naukowcy z World Weather Attribution przewidują, że około 25% tegorocznych meczów zostanie rozegranych w temperaturach przekraczających 26°C, podczas gdy 5% odbędzie się w temperaturach przekraczających 28°C. W zeszłym miesiącu FIFA poinformowała portal The Athletic , że kibice będą mogli wnieść na stadion jedną fabrycznie zamkniętą butelkę z wodą, jeśli prognoza pogody przewiduje wysokie temperatury. Posiadacze biletów otrzymali grafikę informującą , że mogą wnieść plastikową butelkę wielokrotnego użytku o pojemności do 1 litra – pod warunkiem, że jest przezroczysta, bez etykiety i napełniana wyłącznie na terenie stadionu. Szkło i twarde materiały termiczne były zabronione.

FIFA zaktualizowała swój Kodeks Postępowania i powiadomiła posiadaczy biletów, że butelki wielokrotnego użytku nie są już dozwolone na stadionach piłkarskich. Wytyczne zabraniają również wnoszenia „butelek, kubków, puszek i innych zamkniętych lub zakręcanych pojemników, które mogą być rzucane lub powodować obrażenia”. Z zasady wyłączone są jedynie mleko dla niemowląt, sterylizowana woda w pojemnikach i płyny niezbędne ze względów medycznych (dołączone do zaświadczenia lekarskiego w języku angielskim, francuskim lub hiszpańskim). FIFA poinformowała portal The Athletic, że decyzja została podjęta w celu ochrony zawodników i widzów przed urazami, dodając: „Wnoszenie butelek z zewnątrz jest już zakazane na kilku z tych obiektów ze względów bezpieczeństwa, a FIFA stosuje tę zasadę na wszystkich stadionach turniejowych”.

Dodaj ofertę pracy