biester
Puls Branży

Recyklerzy o PPWR

Branża recyklingu w ramach organizacji EuRIC uznaje postęp w kierunku poprawy obiegu zamkniętego opakowań, podkreśla zarazem potrzebę podjęcia dodatkowych kroków w celu wspierania tych wysiłków w UE.

Stanowisko negocjacyjne Rady, podtrzymujące propozycję Komisji dotyczącą celów w zakresie ograniczenia ilości odpadów opakowaniowych i umożliwiające państwom członkowskim wprowadzenie własnych, bardziej rygorystycznych celów w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów, stanowi krok naprzód. Jeśli chodzi o cele dotyczące ponownego użycia na lata 2030 i 2040, EuRIC z dużym zadowoleniem przyjmuje zwolnienia dotyczące opakowań kartonowych i podkreśla, że ​​opakowania charakteryzujące się wysokimi właściwościami w zakresie obiegu zamkniętego powinny być również wyłączone z celów w zakresie redukcji i ponownego użycia.

Jeśli chodzi o cele dotyczące zawartości tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, EuRIC z zadowoleniem przyjmuje utrzymanie celów na lata 2030 i 2040, ale pilnie domaga się większej przejrzystości przepisów dotyczących biotworzyw. Podtrzymujemy zdecydowane stanowisko przeciwko mieszaniu surowców z tworzyw sztucznych pochodzenia biologicznego z docelowymi zawartościami materiałów pochodzących z recyklingu. Szczególnie popieramy decyzję Rady o uniemożliwieniu niektórym producentom priorytetowego dostępu do materiałów pochodzących z recyklingu, chroniąc w ten sposób sprawiedliwość rynkową i konkurencyjność branży recyklingu.

Jednakże EuRIC wyraża głębokie ubolewanie z powodu usunięcia art. 7 ust. 6 dotyczącego ekomodulacji opartej na zawartości opakowań pochodzących z recyklingu. Uznawanie poziomów zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych w UE. Konieczne jest, aby to uwzględnienie stało się obowiązkowe we wszystkich 27 krajach UE, zapewniając zharmonizowane kryteria na całym rynku wewnętrznym.

W przypadku opakowań nadających się do recyklingu EuRIC ubolewa nad rozwodnieniem definicji możliwości recyklingu na dużą skalę, w oparciu o wskaźniki recyklingu wynoszące 30–55%. Jeśli chodzi o system kaucji i zwrotów (DRS), doceniamy elastyczność przyznaną państwom członkowskim w ramach zwolnienia z obowiązkowego poziomu zbiórki w wysokości 78%, ale mocno wierzymy w konieczność ustalenia odrębnych stawek zbiórki dla wszystkich materiałów opakowaniowych w celu zwiększenia zbiórki.

W miarę zbliżania się pierwszych rozmów trójstronnych w styczniu 2024 r. EuRIC ponownie podkreśla swoje zaangażowanie w bliską współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby zapewnić, że ostateczny tekst nie tylko zapewni wszystkie kluczowe elementy umożliwiające gospodarkę o obiegu zamkniętym, ale także uwzględni kluczowe problemy branży recyklingu.

Dodaj ofertę pracy