biester
Puls Branży

IT sales - czym się zajmuje?

Jednym z najważniejszych aspektów rozwijającej się branży IT jest sprzedaż produktów i usług. Aby nowa marka, aplikacja czy system zaistniały w świadomości odbiorcy, firmy IT muszą inwestować w działania marketingowo-sprzedażowe. W związku z powyższym, w ostatnich dekadach znacząco wzrosła rola specjalistów ds. sprzedaży i komunikacji z klientami. Czym zajmuje się na co dzień IT sales specialist? Sprawdź.

IT sales specialist, czyli kto?

W sektorze IT specjalista działu sprzedaży występuje zwykle jako: IT sales specialist, sales manager, senior lub junior sales specjalist, international sales specialist lub sales executive. Polskie nazwy tego zawodu to: specjalista ds. sprzedaży lub specjalista ds. sprzedaży rozwiązań IT. Niektóre firmy IT stosują też nazewnictwo: specjalista ds. handlowych oraz przedstawiciel handlowy. Specjalista do spraw sprzedaży w IT obejmuje najczęściej stanowiska samodzielnie, wymagające zdecydowania i precyzji w działaniu. Osoby, pracujące w tym zawodzie, muszą być komunikatywne, empatyczne, wielojęzyczne i ukierunkowane na klienta. IT sales to także specjalista, dysponujący rozległą, branżową wiedzą, dzięki której jest w stanie pozyskać nowe leady i utrzymać pozytywne relacje biznesowe.

Czym się zajmuje IT sales?

Zakres obowiązków IT sales może się różnić w poszczególnych firmach. Niektóre podmioty angażują specjalistów ds. sprzedaży wyłącznie do utrzymywania kontaktów ze stałymi klientami. IT sales analizują wówczas bazy danych w CRM i prezentują nowe oferty wybranym klientom. Każdy kontakt z klientem specjaliści odnotowują w systemie sprzedażowym, tworząc stosowne komentarze i notatki. Cześć firm IT zatrudnia sprzedawców do kompleksowej obsługi w zakresie sprzedaży i podtrzymywania relacji z klientami. Takie osoby dokonują prezentacji produktów, spotykają się z inwestorami online lub offline i koordynują procesy podpisywania umów.

Odwiedź the:blog i sprawdź, jak zostać IT sales!

IT sales obsługuje też bieżące zapytania klientów, otrzymywane za pośrednictwem formularzy na stronach internetowych czy e-maili. Zadaniem takiego pracownika jest również utrzymywanie wartościowych, trwałych relacji biznesowych oraz negocjowanie warunków współpracy. Bardzo często sales w IT samodzielnie opracowuje również treść ofert i sporządza indywidualną wycenę produktów, usług, systemów itd.

IT sales jako specjalista ds. komunikacji z klientem

W branży, w której znaczącą część stanowią wybitni programiści o twardych, technicznych kompetencjach, IT sales stanowią bardzo ważne ogniwo. To właśnie oni jako sprzedawcy i negocjatorzy potrafią przedstawić docelowym odbiorcom i klientom wartość określonego produktu czy usługi IT. Dzięki ich pracy klienci są w stanie w pełni zrozumieć i docenić wartości, płynące z określonych, nowych rozwiązań IT. Sales IT przekłada język programistów na język korzyści, co ułatwia budowanie świadomości marki lub produktu.

Oferty pracy IT sales znajdziesz na: https://www.pracuj.pl/

Komunikacja z klientami jest kluczowym warunkiem rozwoju firm sektora informatycznego. Stale rozbudowywane przez specjalistów ds. sprzedaży bazy CRM stanowią zaś cenne źródło informacji na temat oczekiwań, potrzeb i priorytetów klientów.

Podsumowanie

Jak widać, zakres obowiązków IT sales jest dość obszerny. Taka osoba w firmie informatycznej zajmuje się szeroko rozumianą sprzedażą, a także przygotowywaniem i prezentacją ofert. Specjaliści ds. sprzedaży IT budują też długofalowe relacje z klientami i tworzą bazy danych, dotyczących procesów sprzedażowych.

Materiał Partnera

Dodaj ofertę pracy