biester
Puls Branży

Lepsza koniunktura na rynku rPET

Od początku roku rosną ceny tworzyw pierwotnych, co pociąga za sobą wzrosty cen tworzyw wtórnych. Najlepiej radzą sobie producenci rPET.

Po ostrym kryzysie w 2023 popyt na rPET w Europie wrócił do mniej więcej poziomów przedcovidowych. Ceny przezroczystego rPET wzrosły od początku roku o 70-80 EUR/t, natomiast kolorowego o 40-50 EUR/t. Popyt napędzają głównie producenci butelek do napojów, sezon napojowy za pasem, uzupełnianie zapasów przed kolejną rundą podwyżek trwa. Najlepsza koniunkturę w marcu notował rynek niemiecki, gdzie amplituda cen wynosiła 70-100 EUR/t. Jednak po zbliżeniu się do ceny pierwotnego PET, popyt zyskał stabilizację, zaś przetwórcy chętniej wybierali surowiec pierwotny. W dalszym ciągu presję na rynek wywiera import taniego pierwotnego PET z Azji. 

Niemiecki rynek jest optymistycznie nastawiony, ponieważ w czerwcu Niemcy są gospodarzem Mistrzostw Europy w piłce nożnej, co powinno przynieść znaczący wzrost sprzedaży w branży napojowej. Ponadto, coraz większa liczba producentów napojów rozpoczyna proces dostosowania do nowych przepisów nakładających obowiązek zawartości co najmniej 25% recyklatu w butelkach PET od roku 2025.

Niestety, popyt na większość pozostałych gatunków tworzyw recyklingowanych nie osiągnął jeszcze poziomu przedpandemicznego. Jednak wiele sygnałów wskazuje na wzrost koniunktury na całym rynku tworzyw z odzysku.

Dodaj ofertę pracy