biester
Puls Branży

ILLIG ogłasza upadłość

Najbardziej znany specjalista w zakresie produkcji maszyn do termoformowania źle zniósł zmniejszenie wydatków na inwestycje w przetwórstwie tworzyw. Firma ogłosiła tymczasową upadłość restrukturyzacyjną, co ma jej pomóc w znalezieniu inwestora.

Producent maszyn do termoformowania i pakowania złożył wniosek o ogłoszenie upadłości w trybie samodzielnego zarządu. Jest to więc upadłość tymczasowa, w trakcie jej trwania firma zamierza przejść restrukturyzację polegającą głównie na redukcji kosztów, a następnie zyskać inwestora. Według doniesień mediów Illig zatrudnia w Niemczech około 515 osób, a ostatnio jego wielkość rocznej sprzedaży wyniosła około 100 mln EUR. 

Illig podkreślił, że proces restrukturyzacji nie powinien prowadzić do żadnych ograniczeń dla klientów. Projekty i usługi będą kontynuowane, a firma zamierza także zaprezentować swoje produkty na targach w Chinach i USA. Spółka podała, że ​​powodem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości tymczasowej jest mniejsza chęć do inwestowania ze strony klientów, którzy ograniczają wydatki w związku ze spowolnieniem gospodarczym i wysokimi stopami procentowymi, a także koniecznością zyskania kapitału na inwestycje w celu spełnienia wymagań klientów w zakresie aspektów zrównoważonego rozwoju.

Spółka rozpoczęła poszukiwania inwestora już w 2023 roku i przewiduje dobre perspektywy procesu inwestorskiego. Obecne czasy są trudne dla producentów maszyn. Niewypłacalność ogłosił producent rozdmuchiwarek Kautex (przejęty przez chińskiego inwestora Jwell), czy producent maszyn do przetwórstwa poliuretanów Frimo. Problemy nie omijają producentów wtryskarek: KraussMaffei spodziewa się dużej straty za 2023, natomiast Engel redukuje zatrudnienie.

Dodaj ofertę pracy