biester
Puls Branży

ExxonMobil zamyka kraker w Europie

ExxonMobil Chemical France ogłosiła plany zamknięcia produkcji chemicznej w Gravenchon w Normandii we Francji w 2024 r. Zamknięta zostanie instalacja do krakingu parowego i związanych z nią instalacji przerobu pochodnych oraz obiekty logistyczne. Firma stwierdziła, że ​​od 2018 r. zakład stracił ponad 500 mln euro i pomimo wysiłków mających na celu poprawę ekonomiki obiektu, pozostaje on niekonkurencyjny.

Kraker ma zdolność produkcyjną 425 000 ton etylenu rocznie i 290 000 ton propylenu rocznie i został uruchomiony w 1967 roku. Na miejscu znajduje się także instalacja butadienu (BD), a powiązane z nią pochodne obejmują polietylen (PE) i polipropylen (PP). Zamknięcie spowoduje redukcję 677 miejsc pracy. „Konfiguracja krakera parowego, jego niewielkie rozmiary w porównaniu z nowszymi jednostkami, wysokie koszty eksploatacji w Europie i wyższe ceny energii sprawiają, że jest on niekonkurencyjny” – stwierdził Exxon. Wg Amerykanów, europejska petrochemia przegrywa walkę konkurencyjną z produktami z Azji. 

Oprócz bezpośredniej utraty miejsc pracy w Gravenchon, francuska centrala związkowa CGT stwierdziła, że ​​nastąpi dodatkowa utrata pracy na około 3 000 stanowisk pośrednich i podwykonawców. Lokalna prefektura Seine Maritime stwierdziła, że ​​decyzja będzie miała „bardzo poważny wpływ na zatrudnienie i lokalną gospodarkę”. CGT wezwało wszystkich pracowników Exxona w Francji do strajku.

Ponadto Exxon zamierza sprzedać rafinerię Fos-sur-Mer w południowej Francji konsorcjum amerykańsko-szwajcarskiemu. Wydajność rafinerii to 133 000 baryłek dziennie. W ostatnich latach ExxonMobil ograniczył swoją ekspozycję na europejski sektor downstream, sprzedając w 2018 r. rafinerię o wydajności 198 000 baryłek dziennie w Augusta we Włoszech algierskiej państwowej spółce Sonatrach i zbywając swoje udziały w rafinerii Trecate o wydajności 126 500 baryłek dziennie w północnych Włoszech lokalnej rafinerii API w zeszłym roku.

Zyski ExxonMobil za ostatnie dwa ostatnie lata wyniosły prawie 92 miliardów dolarów (ponad 85 miliardów euro).

Dodaj ofertę pracy