biester
Puls Branży

Chiński PET: Polska wyjątkiem w UE

Z początkiem kwietnia UE wprowadziła cła antydumpingowe na import PET z Chin. Już wcześniej, po ogłoszeniu śledztwa w sprawie zaniżania cen przez chińskich producentów, import PET z Chin do wielu europejskich państwa spadł prawie do zera. Z wyjątkiem ... Polski.

Od wszczęcia przez UE dochodzenia antydumpingowego dotyczącego  PET do butelek pochodzących z Chin na początku marca 2023 r. wielkość wywozu z Chin kontynentalnych do UE znacznie spadła. Biorąc Włochy za jeden z głównych rynków docelowych, chińskie dane celne pokazują, że import Włoch z Chin w styczniu 2023 r. wyniósł 10 267 ton, a w grudniu spadł do 1,1 tony. Podobnie import z Chin do krajów takich jak Francja i Belgia znacznie spadł.

Jednak patrząc na dane dotyczące eksportu z ostatnich dwóch lat, pomimo prowadzenia przez UE dochodzeń antydumpingowych wobec chińskich firm od 2023 r., wolumen eksportu z Chin do Polski, z roku na rok rośnie. Przyjmuje się, że część tego eksportu jest reeksportowana z Polski na Ukrainę. Od czasu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego kanały handlowe na wschodniej i północnej Ukrainie zostały w dużej mierze zablokowane, co doprowadziło Ukrainę do polegania na UE i Bliskim Wschodzie w zakresie zaspokojenia swojego popytu wewnętrznego. Import butelkowego PET z Chin do Polski wzrósł z 5,4 tys. ton w 2021 r. do 81,5 tys. ton w 2023 r., co oznacza dynamikę wzrostu na poziomie 1409%.

Natomiast w samych Chinach, po ogłoszeniu ceł w UE, ceny PET i rPET zanurkowały. W szczycie paniki ceny spadły o 10% miesiąc do miesiąca. Chińczycy prognozują lekkie odbicie cenowe w miesiącach walacyjnych, a następnie ponowny spadek cen. Warto przy tym zauważyć, że firmy w UE rezygnują z importu PET z Chin nieobjętego cłami, czyli o lepkości do 78 ml/g oraz rPET.

Dodaj ofertę pracy