biester
Puls Branży

WEJŚCIE W GOZ MUSI SIĘ POWIEŚĆ

Rozmowa z Matthiasem Klauserem kierującym procesami obiegu zamkniętego w producencie technologii opakowań SYNTEGON.

Czy stosujesz koncepcje recyklingu i unikania odpadów we własnej produkcji?

Mamy jasne wytyczne i od dawna szkolimy naszych pracowników, aby minimalizowali ilość odpadów, pracowali w sposób przyjazny dla środowiska i jak najefektywniej wykorzystywali zasoby. Wszystkie nasze zakłady współpracują z regionalnymi przedsiębiorstwami zajmującymi się utylizacją odpadów. Średnio wskaźnik odzysku SYNTEGON wynosi 89 proc. W naszych niemieckich zakładach wynosi grubo ponad 90 proc. Postawiliśmy sobie za cel stopę odzysku na poziomie 99 procent do 2030 roku. Aby to osiągnąć, współpracujemy również ze start-upem z Hamburga, którego rozwiązania pomagają nam rejestrować przepływy materiałów i zarządzać nimi na podstawie danych. Ponadto nasz dział projektowy opracowuje energooszczędne, przyjazne dla środowiska rozwiązania dla naszych klientów. Oferujemy również pakiety remontowe, dzięki którym nawet starsze maszyny można w każdej chwili unowocześnić i dostosować do nowych materiałów.

Jakie rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym oferujecie swoim klientom?

Trend rynkowy wyraźnie zmierza w kierunku zrównoważonych, przyjaznych dla recyklingu opakowań. Aby nasi klienci mogli odpowiednio zareagować, wyposażamy naszą technologię pakowania w szczególności w dwa rozwiązania: Monomateriał zamiast materiałów kompozytowych oraz zastąpienie tworzyw sztucznych papierem. Dzięki odpowiednio sfunkcjonalizowanemu papierowi możliwe jest również pakowanie produktów wrażliwych. Jednak podczas funkcjonalizacji należy zachować możliwość recyklingu. Dlatego ważne jest, aby dodatki do papieru były śladowe. W przypadku opakowań giętkich postępujemy zgodnie z wytycznymi CEFLEX. Wymagają one stosowania poliolefin (PE/PP): w miarę możliwości jako monomateriału. W przypadku zastąpienia klasycznego kompozytu (PET/warstwa barierowa/PE) musimy opracować nowe procesy, aby nadal spełniać wymagania dotyczące szybkości i jakości na rynku opakowań. Dotyczy to między innymi systemów uszczelniających. Różne zachowanie materiału wymaga na przykład dokładniejszej kontroli temperatury, aby uszczelnienie zakończyło się pomyślnie bez przyklejania się plastiku do formy. Podobne wyzwania wiążą się z systemami termoformowania, gdy polistyren jest zastępowany poliolefinami lub PET.

Wcale nie brzmi banalnie...

Pomimo wyzwań robimy duże postępy i teraz mamy w naszym portfolio technologię opakowań w pełni nadających się do recyklingu: od torebek na kawę z jednego materiału, przez termoformowane papierowe tace na żywność lub szczoteczki do zębów, po opakowania blistrowe na tabletki. Konsumenci końcowi częściej uznają papier za przyjazny dla środowiska niż monomateriałowe tworzywa sztuczne. W rezultacie wiele korzyści związanych z równowagą ekologiczną, jakie oferują lżejsze, nadające się do recyklingu tworzywa sztuczne, znika z pola widzenia. Kompozyty mają również zalety: ze względu na swoje szczególne właściwości barierowe dla wody i tlenu, ich warstwy materiału są często cieńsze, co pozwala zaoszczędzić materiał i wagę. Pracujemy nad utrzymaniem zalet i optymalizacją możliwości recyklingu. Jesteśmy coraz lepsi w znajdowaniu rozsądnych kompromisów między funkcją opakowania, produktywnością, logistyką i recyklingiem.

Jak ten temat wpływa na Twoje badania i rozwój oraz współpracę z klientami i ich dostawcami materiałów?

Przemysł opakowaniowy znajduje się w fazie przejściowej między odkryciem a wdrożeniem. Producenci materiałów intensywnie poszukują rozwiązań, które są łatwe w przetwarzaniu i recyklingu, a jednocześnie spełniają wszystkie wymagania prawne dotyczące opakowań żywności i farmaceutyków. Ściśle współpracujemy w poszukiwaniu przyszłościowych rozwiązań. Oferujemy producentom materiałów opakowaniowych możliwość przetestowania nowych rozwiązań na naszych maszynach. Często zaangażowani są również producenci opakowań i właściciele marek. Bo żeby przestawić się na nowe rozwiązania, od pierwszego dnia muszą stawić czoła procesowi przemysłowemu. Z tego powodu jako producenci maszyn coraz wcześniej angażujemy się w projekty badawczo-rozwojowe i procesy konwersji. Szczególnie chętnie doradzamy mniejszym producentom, jeśli chodzi o wprowadzanie zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych. Mamy doświadczenie, trzymamy rękę na pulsie i potrafimy ocenić, co działa, a gdzie czyhają pułapki. Dzięki bliskiej współpracy sami możemy wcześniej ocenić, które trendy mają przyszłość.

Czy zapotrzebowanie na Twoją Circular Competence rośnie na całym świecie?

W rzeczywistości popyt rośnie na całym świecie, ale nadal jest najsilniejszy w Europie. Istnieją również różnice w poszczególnych branżach. Podczas gdy globalne sieci handlowe i dostawcy żywności kładą obecnie duży nacisk na zrównoważone opakowania i forsują zmiany wprowadzane na całym świecie, na przykład przemysł farmaceutyczny jest bardziej powściągliwy. Tutaj nacisk kładziony jest na bezpieczne i zgodne z prawem pakowanie leków. Jednak i tutaj temat zrównoważonego rozwoju coraz częściej pojawia się na porządku dziennym.

Ochrona środowiska jest często regulowana przepisami. Czy są ramowe warunki wejścia w Gospodarkę o Obiegu Zamkniętym?

Więcej

Dodaj ofertę pracy