biester
Puls Branży

Austria wprowadza system kaucyjny

Od 1 stycznia 2025 Austria wprowadzi system kaucyjny (DRS) na jednorazowe opakowania na napoje. W przetargu publicznym wybrał firmę Sensoneo na wdrożenie rozwiązania informatycznego, które będzie stanowić centralną infrastrukturę dla całego systemu DRS.

Obecnie w Austrii do recyklingu zbiera się jedynie 70% jednorazowych opakowań po napojach. Głównym celem kraju jest osiągnięcie 80% wskaźników zbiórki wkrótce po uruchomieniu DRS w 2025 r. i 90% w 2027 r. Od 1 stycznia 2025 r. wszystkie butelki PET i puszki metalowe w ilości od 0,1 do 3 litrów będą pobierane w systemie DRS po wpłacie kaucji w wysokości 25 centów. Produkty te będą oznaczone logo kaucji i można je zwrócić we wszystkich punktach sprzedaży, w których zostały sprzedane.

Austriacki DRS będzie zasilany oprogramowaniem firmy Sensoneo. To kompleksowe i gotowe do integracji oprogramowanie dla DRS gromadzi dane ze wszystkich źródeł i umożliwia bezproblemową integrację pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami w łańcuchu procesów. SW opiera się na infrastrukturze opartej na chmurze i nie współpracuje z żadnym automatem zwrotnym. Austria jest już szóstym krajem, który wybrał oprogramowanie firmy Sensoneo. Firma wygrała wszystkie 6 przetargów publicznych na DRS w Europie, w tym największy na świecie scentralizowany DRS w Rumunii, a także systemy DRS na Słowacji, Malcie, w Irlandii i na Węgrzech. System informatyczny dla słowackiego DRS został wdrożony w zaledwie 10 miesięcy, osiągając obecnie poziom recyklingu wynoszący 93%.

Dodaj ofertę pracy