biester
Puls Branży

Startuje duża instalacja recyklingu chemicznego

Największa jak dotąd na świecie instalacja recyklingu chemicznego właśnie rozpoczyna produkcję. Amerykański gigant chemiczny EASTMAN uruchamia instalację o rocznej zdolności produkcyjnej 110 000 ton. Zakład w Kingsport (stan Tennessee) będzie przerabiać kolorowy i nieprzezroczysty PET na surowiec o pierwotnej jakości.

Zakład w Kingsport ma rozpocząć wysyłkę swoich pierwszych produktów w nadchodzących tygodniach. Będzie przerabiać odpady opakowaniowe PET, które w dużej mierze są pomijane w dzisiejszym ekosystemie recyklingu, 

Kolorowy i nieprzezroczysty PET jest stosowany w wielu zastosowaniach konsumenckich, w tym w opakowaniach do higieny osobistej i kosmetyków, opakowaniach detergentów i mydła oraz różnych opakowaniach nabiału i żywności. Historycznie rzecz biorąc, wiele z tych zastosowań nie było w stanie przejść zamkniętej pętli surowcowej.

Eastman jest pionierem recyklingu chemicznego PET. Koncern stosuje technologię depolimeryzacji opartą na glikolizie. Glikoliza polega na traktowaniu PET nadmiarem glikolu etylenowego. Celem reakcji może być otrzymanie estru diglikolowego kwasu tereftalowego lub glikolizatu w postaci mieszaniny oligomerów. Koncern zamierza również wprowadzić na rynek tecgnologię depolimeryzacji opartą na metanolizie. Metanoliza to proces wysokotemperaturowej depolimeryzacji PET za pomocą metanolu, prowadzący do powstania dimetylotereftalanu i glikolu etylenowego.

Dodaj ofertę pracy