KGL_new
Puls Branży

Możliwy dalszy wzrost cen poliolefin

Zmniejszają się zapasy granulatów, spada ich dostępność. Wyraźne napięcia mogą wystąpić na rynku PP. Na rynku brakuje monomerów. Wczoraj wybuchł pożar w koreańskim kompleksie petrochemicznym S-Oil (Onsan), co może pogłębić napięcia na rynku polipropylenu. Marsz na północ rozpoczęły także ceny poliamidów.

Płonie koreańska rafineria S-oil.
Płonie koreańska rafineria S-oil.

Spada dostępność PE i PP na globalnych rynkach spot, co z reguły jest zapowiedzią kontynuacji hossy cenowej.

Wyraźne napięcia mogą wystąpić na rynku PP, głównie z powodu spadającej dostępności i rosnących cen monomeru PGP (klasa polimerowa). Istnieje obawa, iż po zakończeniu Księżycowego Nowego Roku zaostrzy się presja popytowa na rynkach azjatyckich, co dodatkowo podniesie temperaturę handlu PP. Do tego dokłada się spadający globalnie wolumen produkcji PP. Obecnie, wg wielu raportów, skala produkcji PP jest najniższa od grudnia 2022.

Na rynku PE sukcesywnie rosną gatunki foliowe LDPE, ale ostatnio najwyższe wzrosty odnotowały gatunki foliowe HDPE. Zauważalna stała się spadająca dostępność HDPE. Ogólnie, zapasy gatunków foliowych LDPE i HDPE spadają na wielu rynkach od miesięcy, osiągając poziom z 1Q23.

Tym samym, w marcu powinna się utrzymać tendencja wzrostowa na rynku poliolefin. 

Śladem poliolefin ruszyły również niektóre tworzywa techniczne. Wzrost cen zaznaczył się głównie na rynku poliamidów.

 

Dodaj ofertę pracy