biester
Puls Branży

Irlandia: sukces systemu kaucyjnego

Według krajowych operatorów gospodarki odpadami irlandzki krajowy system zwrotu kaucji (DRS) od czasu jego wdrożenia 1 lutego odniósł „radykalny” sukces. W ciągu pierwszych sześciu tygodni w ramach programu zebrano ponad 5,6 miliona opakowań po napojach, z czego ponad 1 milion zwrócono w ciągu jednego weekendu.

W ramach programu o nazwie Re-turn w lutym zwrócono ponad 2 miliony pojemników z napojami, a w pierwszych dziesięciu dniach marca – 3,6 miliona. Według Reconomy dane dotyczące zbiórki pokazują, że społeczność irlandzka zdecydowanie popiera system recyklingu. Zarejestrowano już ponad 1,9 mln transakcji, a w całym kraju dostępnych jest ponad 2 300 automatów zwrotnych.

UE postawiła cel polegający na segregowaniu i zbieraniu 77% plastikowych butelek po napojach do 2025 r., a w 2029 r. odsetek ten wzrośnie do 90%.

Program zwrotu wymaga od konsumentów wpłacenia niewielkiej kaucji za opakowania napojów wykonane z aluminium, plastiku lub szkła o pojemności od 150 ml do 3 l. „Jesteśmy zachwyceni liczbą zwracanych plastikowych butelek i puszek przez konsumentów w całym kraju, co pokazuje poparcie dla tej inicjatywy. Przeszliśmy od zbierania tysięcy butelek dziennie do zwracania setek tysięcy” – mówi Ciaran Foley, dyrektor generalny Re-turn.

Irlandzki DRS jest zarządzany przez jednego centralnego operatora spółkę Deposit Return Scheme Ireland (DRSI) CLG, działającą pod nazwą Return. To spółka non-profit powołana przez branżę napojową. Wysokość kaucji wynosi 15 centów za pojemniki o pojemności od 150 ml do 500 ml oraz 25 centów za pojemniki o pojemności od 500 ml do 3 litrów. Konsumenci mają możność zwrotu opakowań w ok. 2 500 punktach zbiórki. W systemie uczestniczy ponad 1 600 sklepów. W większości sklepów, a także w miejscach z dużym przepływem ludności ustawion ponad 2 300 automatów zwrotnych. Tylko w ok 200 sklepach stosowana jest zbiórka manualna. Średni poziom zbiórki w krajach UE mających system kaucyjny wynosi 92%. W skali świata już ponad 50 państwa posiada systemy kaucyjne.

Dodaj ofertę pracy