biester
Wiadomości

Karuzelowy obrót polimerami

Mafia VAT rozbita przez CBŚP, straty Skarbu Państwa szacowane na min. 98 mln PLN.

Policjanci CBŚP z Opola rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o wyłudzanie podatku VAT. W wyniku nielegalnego procederu, który mógł trwać kilka lat, Skarb Państwa mógł zostać uszczuplony na około 98 milionów złotych. Policjanci zatrzymali do sprawy 17 osób. Śledczy podejrzewają, że w karuzelowym obrocie polimerów mogło uczestniczyć nawet 49 firm.

Funkcjonariusze z opolskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach prowadzą śledztwo, w wyniku którego rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą. Jej członkowie podejrzani są o wyłudzenie od Skarbu Państwa podatku VAT w ramach „karuzelowego obrotu towarami”, z wykorzystaniem procedury „wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów”.

 

Z ustaleń śledczych wynika, że przestępczy proceder polegał na obrocie tych samych granulatów polimerów, prawdopodobnie za pośrednictwem 45 krajowych i 4 zagranicznych podmiotów gospodarczych. Ten sam towar był przewożony do kolejnych polskich i zagranicznych firm, przy czym cały czas wytwarzana była nowa dokumentacja na granulat. Nielegalny proceder mógł trwać od 2012 do 2015 roku. Łączna wartość strat na szkodę Skarbu Państwa szacowana jest na kwotę nie mniejszą niż 98 milionów złotych.

 

Do chwili obecnej w sprawie zatrzymano 17 osób, którym przedstawiono zarzuty oszustwa, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy. Dodatkowo 3 osoby usłyszały zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

 

Na poczet przyszłych kar i należności dokonano zabezpieczenia na majątku o wartości ponad 38 milionów złotych, stanowiącym własność podejrzanych i spółek zaangażowanych w przestępstwo.

 

Sprawa ma charakter wielowątkowy, skomplikowany i rozwojowy.

Dodaj ofertę pracy