KGL_new
Wiadomości

ROZWÓJ OPAKOWAŃ: TRENDY

Monopolimery

 

Opakowanie elastyczne musi spełniać szereg funkcji opakowania, w zależności od pakowanego produktu – barierowość dla gazów i wilgoci, właściwości antybakteryjne, sztywność i tak dalej. W przeszłości niezbędną efektywność wykorzystania zasobów osiągano dzięki zastosowaniu materiałów wielowarstwowych, ale ich recykling w istniejących strumieniach odpadów jest bardzo trudny. Inicjatywy takie jak CEFLEX – które inicjują przejście na i tworzenie realnej gospodarki o obiegu zamkniętym w opakowaniach giętkich w Europie – opracowały wytyczne dotyczące elastycznych substratów na bazie monomateriałów gotowych do recyklingu. W ostatnich latach przemysł wprowadził szereg innowacji – o wiele za dużo, aby je wszystkie tutaj wymienić, ale podamy kilka najnowszych przykładów.

 

Wiele nisko wiszących owoców związanych z przeprojektowaniem pod kątem recyklingu zostało już zebranych, dlatego coraz częściej widzimy innowacje skupiające się na bardziej wymagających zastosowaniach opakowań elastycznych. Sektor farmaceutyczny, z jego koniecznie rygorystycznymi wymaganiami w zakresie bezpieczeństwa konsumentów i ochrony produktów, stawia szczególne wyzwania, jeśli chodzi o substraty monomateriałowe. Najnowszy system blistrów AmSky firmy Amcor Healthcare to gotowe do recyklingu opakowanie blistrowe z termoformowaną dolną folią i wieczkiem. Obydwa elementy są wykonane z HDPE, co umożliwia recykling całego opakowania – co jest nowością w branży.

 

W branży farmaceutycznej działa również firma Constantia Elastics , która niedawno wprowadziła na rynek nadający się do recyklingu, monomateriałowy laminat PP – PERPETUA ALTA – o wysokiej odporności chemicznej do zastosowań farmaceutycznych. Firma twierdzi, że to rozwiązanie może zastąpić wielomateriałowe opakowania produktów agresywnych chemicznie, takich jak płyny farmaceutyczne i kompozycje żelów wodno-alkoholowych, przy jednoczesnym przestrzeganiu wytycznych „Projektowanie pod kątem recyklingu”. Według doniesień rozwiązanie może wytrzymać wymagające zastosowania farmaceutyczne z wydajnością podobną do wielomateriałowych laminatów zawierających aluminium, zgodnych z wymogami HCR.

 

Firma Huhtamaki ogłosiła wprowadzenie na rynek Push Tab, niezawierającego aluminium, jednomateriałowego wieczka blistrowego PET przeznaczonego dla branży opieki zdrowotnej i farmaceutycznej. Firma twierdzi, że stanowi to poważny krok naprzód, ponieważ jest to pierwsze na rynku opakowanie jednostkowe nadające się do recyklingu dla stałych produktów farmaceutycznych. Push Tab dodaje funkcję przepychania do opakowań paskowych, tworząc realną alternatywę dla wszechobecnych opakowań blistrowych – coś, co do tej pory umykało rynkowi.

 

Tymczasem osiągany jest postęp w trudnych zastosowaniach opakowań do żywności, przykładowo w ostatnich latach na rynek weszły rozwiązania mono do zastosowań w retortach. Opakowania w atmosferze modyfikowanej również stwarzają wyzwania, ponieważ recykling jest tradycyjnie problematyczny; Firma Mondi wprowadziła niedawno Mono Formable PP, wysokobarierowe rozwiązanie MAP nadające się do recyklingu, wykonane z mono-PP. Według firmy Mono Formable PP waży około 30% mniej niż porównywalna tacka poliestrowa (PET) o tej samej grubości, oferując jednocześnie ten sam wysoki poziom ochrony produktu. Stwierdza również, że może stanowić alternatywę dla branżowego standardu wielomateriałowych tacek PET nienadających się do recyklingu.

 

Firmy Taghleef Industries i Gerosa Group opracowały nadającą się do recyklingu saszetkę barierową na bazie PP, zapewniającą wysoką ochronę produktu i łatwe otwieranie przed rozdarciem, mogącą zastąpić tradycyjne wielomateriałowe struktury wykonane z PET/Alu/PE lub PET/metPET/ PE. 

 

Oprócz zastępowania wielomateriałowych konstrukcji elastycznych obserwujemy ciekawe przykłady upraszczania materiałów zawartych w opakowaniach sztywnych, które składają się z więcej niż jednej części. Niektóre z nich można zobaczyć w niszach, takich jak złożone mechanizmy dozujące, których wiele elementów wymagało w przeszłości użycia wielu materiałów. W ostatnim czasie wprowadzono innowacje eliminujące metalowe sprężyny i usuwające silikon z membran.

WIĘCEJ

Dodaj ofertę pracy