biester
Wiadomości

Optymizm niemieckiej opakowaniówki

Po udanym roku 2016 niemiecki biznes opakowaniowy z optymizmem i nadzieją oczekuje roku 2017.

Niemcy dawno nie byli tak pozytywnie nastawieni do bliskiej przyszłości. Dokumentuje to badanie branżowego stowarzyszenia IK (German industrial association for plastic packaging).

Aż 70% firm biorących udział w badaniu określiło swoją sytuację jako dobrą, natomiast 30% jako zadowalającą (dla polskiego biznesu to szok… nikt nie narzeka…). Właściwie wszystkie ankietowane podmioty spodziewają się wzrostu produkcji i eksportu w  pierwszym kwartale 2017.

Przemysł opakowaniowy w Niemczech spodziewa się również wzrostu cen surowców w perspektywie kilku tygodni, jednak Niemcy uważają, że podwyżki uda się zamortyzować wzrostem cen opakowań. Aż 80% niemieckich producentów opakowań przymierza się w roku 2017 do rozpoczęcia lub kontynuacji inwestycji w efektywność energetyczną, pozwalających złagodzić efekt podwyżek cen energii wynikających z inwestycji w OZE.

Trzeba pamiętać, iż w roku 2017 każda niemiecka firma przemysłowa będzie musiała dopłacić 6,88 eurocenta za każdy zużyty KWh energii elektrycznej. Niemiecki przemysł w dalszym ciągu buntuje się przeciw tego rodzaju podatkom i wzywa do głosowania w nadchodzących wyborach na polityków podnoszących kwestię zachowania konkurencyjności rodzimego przemysłu.

Dodaj ofertę pracy