biester
Wiadomości

Polimery Police: poważny problem

Inwestycja Grupy Azoty (GA) w produkcję polipropylenu posuwa się do przodu, ale od pewnego czasu na horyzoncie pojawił się problem konfliktu interesów pomiędzy inwestorami finansowymi projektu.

Przypomnijmy, iż po podaniu szczegółów inwestycji do publicznej wiadomości, kolejka inwestorów finansowych chętnych do wsparcia projektu była długa. Dziś istnieje prawdopodobieństwo, iż projekt nie domknie się finansowo i GA będzie musiała od niego odstąpić lub czasowo zawiesić.

 

Jednym z potencjalnych inwestorów finansowych polickich Polimerów jest Grupa Lotos, która zadeklarowała finansowanie tej inwestycji na poziomie 500 mln PLN. Rozmowy o współpracy toczą się od dłuższego czasu i wg obu stron są na pomyślnym finiszu. Jednak pojawił się zasadniczy problem, otóż można powiedzieć z dużą dozą pewności, że Lotos wkrótce zostanie przejęty przez PKN Orlen. A płocki gigant jest wspólnikiem joint venture Basell Orlen Polyolefins, dla którego Polimery Police byłyby bezpośrednim konkurentem. Finalne wejście Lotosu w Police przy jednoczesnej akwizycji tej spółki przez Orlen zapewne naraziłoby płocczan na surowe kary wynikające z umowy jv. Rezygnacja Lotosu z inwestycji w Police zawiesza ten projekt, ponieważ GA same nie udźwigną finansowo inwestycji wartej 7 mld PLN i – jak na razie – nie mają inwestycyjnego zastępstwa za Lotos.

 

Gdyby ten scenariusz się ziścił byłoby to ze znaczącą szkodą dla polskiej gospodarki, ponieważ Polimery Police zdecydowanie zmniejszyłyby ujemne saldo handlowe polskiej gospodarki w obrocie chemikaliami, przyniosłyby również ożywczy podmuch konkurencji na dość zastałym polskim rynku. Rozwiązanie problemu finansowania Polic będzie zapewne jedną z pierwszych decyzji szefa MAP.

Wiadomość z ostatniej chwili: GA oraz Lotos podpisały aneks, wydłużający do 13 grudnia okres obowiązywania listu intencyjnego w sprawie finansowania projektu inwestycyjnego Polimery Police. Pierwotnie list intencyjny obowiązywał do 31 października, potem został przedłużony do 22 listopada, a następnie do 6 grudnia.

Dodaj ofertę pracy