biester
Wiadomości

Stworzono wyjątkowy polimer

Niespodziewanie badania Uniwersytetu Hokkaido nad hydrożelami doprowadziły do stworzenia nowego materiału na bazie polimerów, który twardnieje po podgrzaniu i to ogromnie.

To z kolei odróżnia go od innych polimerów, które po prostu stają się bardziej miękkie pod wpływem temperatury. Co jednak ciekawsze, w temperaturze pokojowej nowy materiał przypomina miękką substancję w postaci przezroczystego żelu, który zyskuje na twardości po podgrzaniu do 60°C. To jednak nie koniec, bo wraz z twardością staje się nieprzezroczysty i s wystarczająco silny, aby unieść ciężar rzędu 10 kilogramów..

Badacze (Takayuki Nonoyama i Jian Ping Gong) zainspirowali się prawdopodobnie naturalnymi białkami, które pozostają stabilne w termofilach. Na ich podstawie opracowali tani, bezpieczny żel poliakrylowy poprzez zanurzenie kwasu poliakrylowego w roztworze octanu wapnia. W obu przypadkach substancje brzmią groźniej, niż są w rzeczywistości.

Tak jak przy każdym materiale na bazie polimeru, kwas poliakrylowy sprawia, że ten staje się bardziej miękki wraz z podgrzewaniem, ale dodatek octanu wapnia, sprawił, że po wejściu z resztkami poliakrylu na powierzchni, dochodziło do efektu transformacyjnego.

W temperaturze około 60°C materiał skutecznie pozbywał się wilgoci, wzmacniając wiązania jonowe i stając się mocnym twardym tworzywem sztucznym. Takim, który staje się 1800 razy twardszy, 80 razy mocniejszy i 20 razy wytrzymalszy w porównaniu do żelu w temperaturze pokojowej.

Naukowcy twierdzą, że tego rodzaju szybko utwardzające się materiały mogą pewnego dnia zostać wykorzystane do zapewnienia motocyklistom i kierowcom wyścigowym dodatkową ochronę w razie wypadku. Naukowcy sugerują również, że materiał można zastosować do okien w celu pochłaniania ciepła i chłodzenia wnętrz budynków.

Dodaj ofertę pracy