biester
Wiadomości

Powstaje Polska Grupa Opakowaniowa

Agencja Rozwoju Przemysłu za ponad 18 mln zł kupiła udziały dwóch spółek zajmujących się produkcją opakowań. Na tej bazie powstaje Polska Grupa Opakowaniowa skupiająca podmioty z udziałem Skarbu Państwa produkujące opakowania.

ARP kupiła udziały Zakładu Produkcji Opakowań Opakomet z Łowicza oraz akcje spółki Opakomet z Krakowa.

"ZPO Opakomet Łowicz jest producentem i dystrybutorem tub aluminiowych oraz nakrętek z tworzyw sztucznych. Wysokiej jakości produkty (99,7 proc. czystości aluminium) wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, chemicznym i w branży spożywczej. Z kolei Opakomet Kraków produkuje i sprzedaje opakowania z tworzyw sztucznych. Są to głównie kanistry i butelki dla odbiorców z branży olejowej, chemicznej i automotiv. W ciągu ostatnich trzech lat (2016 – 2018) sprzedaż spółki wzrosła o ponad 40 proc. dzięki zwiększeniu zdolności produkcyjnych, wynikających z inwestycji w park maszynowy" – podaje ARP.

Inwestycja ARP zakłada majątkowe połączenie Opakometu Łowicz i Opakometu Kraków i powołanie Polskiej Grupy Opakowaniowej "Opakomet". "Docelowo PGO "Opakomet" mógłby skupiać kolejne podmioty z udziałem Skarbu Państwa, których przedmiotem działalności jest produkcja opakowań" - wyjaśniono.

Wiceprezes ARP Paweł Kolczyński podkreślił, że Agencji zależy na stworzeniu silnego podmiotu, który będzie mógł zaoferować rynkowi komplementarne produkty i pozwoli poszerzyć bazę klientów, również o kontrahentów zagranicznych. "To dobry i perspektywiczny biznes, bo rynek opakowań ma stabilną dynamikę rozwoju. Badania rynku wskazują, że tempo wzrostu tej branży w najbliższych pięciu latach może osiągnąć od 5 do nawet 10 proc. rocznie" - ocenił.

Agencja planuje gruntowną wymianę parku maszynowego w obu przejętych zakładach.

Dodaj ofertę pracy