biester
Wiadomości
Knauf  

Styropian w kuchni

Ogrzewanie podłogowe to optymalne rozwiązanie w kuchni.
Ogrzewanie podłogowe to optymalne rozwiązanie w kuchni.

Kuchnia to specyficzne miejsce w domu, gdzie skupia się codzienna aktywność domowników. Przytulne ciepło, jakie tam panuje, doceniamy szczególnie w okresie zimowym. Zastosowane w niej wodne ogrzewanie podłogowe pozwoli nie tylko spotęgować ten efekt, ale też zapewni wiele praktycznych korzyści, jedną z nich jest na pewno energooszczędność.

Zlokalizowana na parterze domu i niekiedy otwarta na salon kuchnia to naturalna przestrzeń spotkań domowników, w której rozmawiają, wspólnie gotują i siadają do posiłków. Instynktownie kojarzymy ją z ciepłem i komfortem, dlatego wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania tego pomieszczenia jest tak ważny. Kuchenna podłoga jest zwykle wykończona zimnymi w dotyku materiałami, takimi jak gres, kamień lub terakota. Chodzenie po niej może powodować odczucie dyskomfortu, które jest tym większe, im wyższa jest różnica temperatur między dolną a górną strefą pomieszczenia. Tutaj z pomocą przychodzi wodne ogrzewanie podłogowe, które umieszczone w warstwie wylewki subtelnie i równomiernie podgrzewa powierzchnię posadzki, a następnie całe pomieszczenie. Pozwala to na stworzenie optymalnego dla ciała ludzkiego, pionowego rozkładu temperatur. Najlepiej bowiem czujemy się wtedy, gdy nasze stopy są cieplejsze, niż głowa. Ogrzewana podłoga ma dużo więcej praktycznych zalet, które docenimy szczególnie w kuchni.

Funkcjonalny układ

Kwestią, która wzbudza najwięcej emocji podczas planowania kuchni, jest jej umeblowanie. Najważniejszym elementem z punktu widzenia wygody jej późniejszego użytkowania jest stworzenie ergonomicznego układu stref, który pozwoli na bezkolizyjną realizację kolejnych czynności, od wniesienia zakupów, poprzez magazynowanie produktów, mycie, przyrządzanie posiłków i gotowanie. Wkomponowanie tradycyjnego grzejnika może wymagać kompromisów i być kłopotliwe, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach kuchennych. Nie może być on bowiem zasłonięty meblami, aby mógł efektywnie oddawać ciepło. Z tego powodu strefa pod oknem kuchennym, gdzie zwykle montowany jest grzejnik, pozostaje niezagospodarowana. Zastosowanie ukrytego ogrzewania podłogowego pozwala uwolnić przestrzeń, która może być wykorzystana na ustawienie dodatkowej szafki. Jedyną zasadą, jakiej należy przestrzegać podczas planowania pętli grzewczych, jest prowadzenie ich poza obrębem zabudowy. Postawienie mebli czy urządzeń AGD na grzejniku podłogowym zaburzy rozchodzenie się ciepła, co może skutkować obniżoną efektywnością systemu. Za montażem ogrzewania podłogowego w kuchni przemawia także rodzaj materiałów stosowanych do stworzenia posadzki. Kamień czy terakota szybko nagrzewają się do zakresu temperatur 29-30ºC, w jakim pracuje ogrzewanie podłogowe i długo utrzymują ciepło nawet po wyłączeniu instalacji grzewczej. Ostatnią, ale nie najmniej ważną zaletą ciepłej podłogi, jest duża łatwość sprzątania. Jej powierzchnia szybciej schnie po myciu, co docenią szczególnie ci użytkownicy, którzy często gotują i chcą utrzymywać w kuchni wzorową czystość.Podstawą jest odpowiedni układ pętli grzewczych.

Podstawą jest odpowiedni układ pętli grzewczych.

Sposób na energooszczędne ogrzewanie

Właściwie zaprojektowane i wykonane wodne ogrzewanie podłogowe może zapewniać realne oszczędności energii cieplnej na poziomie nawet do 12%. Równomierny rozkład ciepła w całym pomieszczeniu sprawia, że komfort jest odczuwalny już przy poziomie temperatur niższym o 1-2ºC niż w przypadku tradycyjnych grzejników, dzięki czemu można skrócić czas pracy kotła. Aby jednak osiągnąć taki efekt, należy zadbać o efektywność działania samego grzejnika podłogowego. Kluczowym elementem jest właściwy dobór jego mocy do zapotrzebowania pomieszczenia, które wynika wprost ze strat ciepła przez wentylację czy okna. Projektant musi również odpowiednio rozplanować układ rur grzewczych, które powinny być zagęszczone w strefach zwiększonego zapotrzebowania na ciepło, np. przy drzwiach tarasowych. Podstawowe znaczenie zarówno dla efektywności ogrzewania, jak i oszczędności energii ma odpowiednia izolacja cieplna podłogi na gruncie. W sytuacji, gdy występuje duża różnica temperatur między podłogą a znajdującym się pod nią gruntem, istnieje duże ryzyko zwiększonej ucieczki ciepła w kierunku dolnym. Z tego powodu należy zadbać o odpowiednio grubą, najlepiej podwójną warstwę styropianu podłogowego, na której będą dopiero układane rury grzewcze. Najlepszym materiałem izolacyjnym do takich zastosowań jest styropian grafitowy, jak np. Knauf Therm Expert Dach/Podłoga. Ze względu na doskonały współczynnik lambda na poziomie 0,031 W/mK zapewnia lepszy efekt termoizolacji niż tradycyjny biały styropian, dlatego można go układać w mniejszych grubościach. Aby emitowane przez system grzewczy strumienie ciepła trafiały bezpośrednio do pomieszczenia, należy ponadto zastosować taki rodzaj wierzchniej izolacji, która zapewni efekt ich odbicia. W tej roli doskonale sprawdzą się płyty Knauf Therm Expert Floor Heating ze specjalną strukturą złożoną z użebrowań i wypustek, która umożliwia mocowanie orurowania w warstwie styropianu. Materiał o doskonałym współczynniku przewodzenia ciepła 0,033 WmK skutecznie zapobiega przenikaniu ciepła do dolnych warstw podłogi i kieruje je w górę. Płyty o grubości zaledwie 20 lub 30 mm (plus wypustki 27 mm) nie powodują nadmiernego podwyższenia poziomu podłogi i blokują rury w stałym położeniu, uniemożliwiając ich ewentualne przemieszczenie się podczas zalewania jastrychem. Rozwiązanie nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów, co wpływa na obniżenie finalnego kosztu realizacji instalacji.

Płyta Knauf Therm Expert Floor Heating ze specjalną strukturą.

Dodaj ofertę pracy