biester
Wiadomości

LumiChem ma bata na koronę

Polski wynalazek niszczący koronawirusa przebadany w Londynie.

Powłoka z nanocząsteczkami dwutlenku tytanu, TitanSolid, niszcząca drobnoustroje pod wpływem światła, usuwa także ludzkiego koronawirusa - potwierdziły testy przeprowadzone przez niezależne laboratorium z Wielkiej Brytanii. To opatentowane rozwiązanie, opracowane we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego i wytwarzane przez polską firmę Lumichem, ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie ważne jest ograniczenie ryzyka zakażenia, zwłaszcza w służbie zdrowia, transporcie publicznym, szkołach czy w innych obiektach użyteczności publicznej. Antywirusowa powłoka TitanSolid została już wykorzystana m.in. w pociągach Kolei Śląskich, Warszawskim Sądzie Administracyjnym, a także CN Kopernik.

TitanSolid to unikatowy płyn, który po rozpyleniu na dowolną powierzchnię tworzy powłokę o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Jego wyjątkowość w skali świata wynika z faktu, że zarówno pod wpływem światła sztucznego (np. żarówka LED, świetlówka), jak i naturalnego niszczy wirusy, bakterie, pleśnie i grzyby oraz oczyszcza powietrze. Preparat w procesie utleniania zamienia drobnoustroje w dwutlenek węgla, wodę i proste jony nieorganiczne. Skuteczność antybakteryjna i antywirusowa została już wcześniej potwierdzona normami ISO. Teraz Lumichem zdobył do kompletu kolejny atest międzynarodowy – na skuteczność w niszczeniu ludzkiego koronawirusa NL63. To oznacza, że powłoka działa niszcząco także na wirusa SARS-CoV-2.

- Badanie przeprowadzone przez londyńskie laboratorium jest referencyjne także dla koronawirusa, który odpowiada za obecną pandemię. Jest to standard badawczy przyjęty na świecie, gdyż koronawirus NL63 jest wykorzystywany jako model w badaniach nad SARS-CoV-2 w wielu dziedzinach, również w badaniach klinicznych dotyczących poszukiwania nowych leków na COVID–19. Zbadanie powłoki TitanSolid pod kątem redukcji ryzyka zakażenia koronawirusem NL63 pozwala na wiarygodną ocenę jej skuteczności w przypadku walki z SARS–CoV–2 dzięki ogromnemu podobieństwu tych wirusów. Te ostatnie, przeprowadzone w Wielkiej Brytanii testy, oznaczają że skuteczność naszego preparatu została potwierdzona przez wszystkie kluczowe normy dotyczące właściwości dezynfekcyjnych – mówi Jacek Zołociński, prezes zarządu Lumichem.

To, co odróżnia powłokę TitanSolid od dezynfekcji płynami, ozonowania czy naświetlania lampą UV to przede wszystkim fakt, że niszczenie mikrobów odbywa się na bieżąco na zasadzie fotokatalizy, czyli kiedy tylko na pokrytą preparatem powierzchnię pada światło sztuczne lub naturalne.

- Wszystkie inne metody dezynfekcji są doraźne, działają tylko do pierwszego dotknięcia, co w wielu przypadkach nie stanowi rzeczywistego rozwiązania problemu. Poza tym częste stosowanie wysoko stężonego alkoholu, który jest składnikiem większości płynów dezynfekujących, może uszkadzać niektóre powierzchnie. Powłoka z tlenkiem tytanu może być naniesiona na dowolne miejsce i działa na bieżąco przez 12 miesięcy. Jest też całkowicie bezpieczna dla zdrowia i środowiska. Co ważne, efekt mikrobiologicznego czyszczenia dotyczy nie tylko powierzchni, ale i powietrza. Powłoka działa jak oczyszczacz likwidując lotne związki organiczne i neutralizując zapachy – wyjaśnia Jacek Zołociński.

Preparat jest stosowany przez coraz więcej firm z różnych branż, zwłaszcza tam gdzie standardy sanitarne są szczególnie ważne. Powierzchnie w swoich pociągach zabezpieczyły m.in. Koleje Śląskie, muzea, jak Centrum Nauki Kopernik, Polin oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawski Sąd Administracyjny, stołeczne szkoły niepubliczne Monnet, placówki medyczne, firmy z przemysłu spożywczego oraz właściciele biurowców. Polskim rozwiązaniem interesują się też klienci z zagranicy, m.in. Niemiec.

Dodaj ofertę pracy