biester
Wiadomości

FOTOWOLTAIKA dla PRZEMYSŁU

Podczas ponad 12-letniej działalności Grupa Zakupowa Energia dla Przemysłu (dawniej Polimerowa Energia) zaoszczędziła dla swoich firm na zakupach energii kilka miliardów złotych netto.

Dziś, w związku z sytuacją na rynkach energetycznych, możliwości generowania oszczędności na zakupach energii są znacznie bardziej zawężone.

W roku 2022, jak i wciągu kilku najbliższych lat, jedyną realną możliwością znacznej redukcji ceny zużywanej energii przez firmy przemysłowe, jest posiadanie własnych źródeł energii. Najszybszy zwrot z kapitału oraz szybkie tempo realizowania inwestycji – to właśnie cechy fotowoltaiki dla przemysłu.

Przy obecnych cenach energii dla biznesu – a trzeba się już przyzwyczaić do cen na poziomie 1 000 PLN netto/MWh w niedalekiej perspektywie – instalacje fotowoltaiczne o mocy 50-100 KWp zwracają się poniżej 5 lat, instalacje 500-1000 KWp poniżej 4 lat, zaś duże farmy powyżej 1-2 MWp poniżej 3 lat. Tak szybki zwrot kapitału z inwestycji to rzadkość w polskiej gospodarce.

Nic zatem dziwnego, że zaczyna się boom na instalacje fotowoltaiczne dla biznesu. Najbardziej energochłonne w naszym kraju są firmy przetwórstwa przemysłowego i ten właśnie sektor powinien zagwarantować sobie niższe ceny energii poprzez inwestycje w fotowoltaikę. Wolne dachy i grunty nie mające przeznaczenia inwestycyjnego powinny zostać jak najszybciej zagospodarowane i wykorzystane pod fotowoltaikę. W ten sposób firma stworzy własny mix energetyczny, znacznie tańszy od cen rynkowych. To najlepsze rozwiązania dla firm pracujących w cyklu 7/24, ponieważ cała energia z OZE jest zużywana na linii produkcyjnej w ciągu doby (nie ma potrzeby inwestycji w magazyny energii), a własna energia pozwala ominąć kosztowne daniny, jak choćby opłatę mocową.

W dającej się przewidzieć energetycznej przyszłości, w horyzoncie ok 3-5 lat, trudno wyobrazić sobie znaczący spadek cen energii dla przemysłu. Tajemnicą poliszynela jest fakt „sponsorowania” przez odbiorców biznesowych niskich cen energii dla odbiorców indywidualnych. A uwolnienie cen energii dla odbiorców indywidualnych nastąpi prawdopodobnie w okolicach roku 2030. Cena emisji CO2 dobija właśnie do 100 EUR/t, na początku 2021 kosztowała ok 30 EUR/t, na koniec 2022 prognozuje się ok 130-150 EUR/t. Później będzie wyżej, taka jest cena polityki klimatycznej UE.

Trzeba się bronić przed wysokim kosztem energii.

Energia dla Przemysłu ma dla firm przemysłowych propozycję inwestycji w fotowoltaikę. Podpisaliśmy umowę o współpracy z giełdową spółką ML SYSTEM SA (MLS), najbardziej innowacyjnym producentem i dostawcą fotowoltaiki w Polsce. W celu dokonania audytu i rozpoczęcia procedowania ewentualnego kontraktu na montaż instalacji PV dla biznesu, prosimy o wypełnienie i odesłanie karty technicznej (poniżej).

Wszystkie instalacje powyżej 50 KWp są wyposażone w najnowocześniejszą automatykę zapewniającą elastyczność energetyczną na linii produkcyjnej. W związku z tym, iż trwa właśnie boom na instalacje PV dla biznesu, szybkie przesłanie karty technicznej spowoduje nadanie potencjalnemu klientowi wyższego priorytetu czasowego. Oczywiście, przesłanie karty do niczego nie zobowiązuje. Po przesłaniu karty nastąpi analiza przypadku, wizja lokalna połączona z audytem energetycznym, a następnie rozpocznie się procedowanie ewentualnej inwestycji fotowoltaicznej.

Więcej o ML System SA: https://mlsystem.pl/

W obszarze naszych kompetencji leży również pozyskanie finansowania inwestycji fotowoltaicznych poprzez kredyt, leasing, bądź dotacje. Przez ponad 12 lat Grupa Zakupowa Energia dla Przemysłu zapewniała atrakcyjne zakupy energii elektrycznej. Teraz robimy to samo w obszarze OZE.

Więcej informacji:

Waldemar Sobański, tel. 501 131 404; mail: energia@eplastics.pl

Pobierz i odeślij kartę techniczną na wskazany powyżej mail.

Dodaj ofertę pracy