biester
Wiadomości

Sabic zainwestuje w Lotos?

Rafineria w Gdańsku była pozbawiona odnogi petrochemicznej. Jest duża szansa, że wkrótce to się zmieni.

"Rozmawiamy o rozszerzeniu porozumienia z Aramco i jej spółką SABIC o wspólne analizy dotyczące inwestycji w petrochemię w Gdańsku. To szczególnie istotne w kontekście długofalowego rozwoju aktywów na Pomorzu, poprzez budowę nowego, perspektywicznego obszaru działalności" - napisał prezes Daniel Obajtek na Twitterze.

 

Zakres trójstronnego porozumienia o współpracy ze stycznia tego roku zostanie rozszerzony o ocenę potencjalnego wspólnego rozwoju projektu kompleksu petrochemicznego, obejmującego wielkoskalowy kraker parowy z mieszanym wsadem wraz z instalacjami pochodnymi, który byłby zintegrowany z rafinerią w Gdańsku.

 

Ponadto PKN Orlen i Saudi Aramco nadal analizują możliwe obszary współpracy w zakresie badań i rozwoju.

 

Prezes Obajtek ocenił, że możliwe inwestycje, w tym budowa wielkoskalowego krakera parowego wraz z instalacjami pochodnymi, to koszt rzędu "kilku miliardów dolarów".

 

"Przed nami jeszcze pełne studium wykonalności, analizy techniczne i finalne decyzje inwestycyjne. Jeżeli ich wyniki okażą się pozytywne i zadowalające dla wszystkich stron, moglibyśmy docelowo wspólnie realizować projekty pozwalające nam w pełni zintegrować segment rafineryjny i petrochemiczny oraz wykorzystać możliwości rafinerii w Gdańsku" - napisał. 

Dodaj ofertę pracy