biester
Wiadomości
Actega  

Duże problemy z plastyfikatorami PVC

ogólnokrajowa kampania testowa ujawniła tak wysoki poziom plastyfikatorów w około jednej czwartej żywności zawierającej oleje w szklanych słoikach z uszczelkami z PVC, że trzeba było ich zakwestionować i wycofać ze sprzedaży. Mówimy o kampanii kontrolnej właśnie zakończonej przez chemików kantonalnych Szwajcarii i Księstwa Liechtensteinu, którzy regularnie przeprowadzają takie testy w celu podniesienia świadomości problemów związanych z plastyfikatorami i skuteczną samoregulacją. Dzieje się tak, ponieważ plastyfikatory stosowane w uszczelkach wieczek wykonanych z PVC mogą być wchłaniane przez żywność o dużej zawartości oleju ze względu na ich właściwości chemiczne. Zanieczyszczenia te są uważane za możliwe do uniknięcia i dlatego są niepożądane.

Całkowite narażenie na plastyfikatory musi być jak najmniejsze, zgodnie z zasadą ostrożności. Z tego powodu należy również podjąć środki redukcyjne i przestrzegać maksymalnych poziomów dla środków spożywczych i ich opakowań, według organów kontroli żywności, które ponownie musiały odrzucić zbyt wiele próbek z powodu użycia nieodpowiednich materiałów uszczelniających, a w niektórych przypadkach , silne zanieczyszczenie plastyfikatorami.

Również w Niemczech takie testy są regularnie przeprowadzane przez niezależne instytuty i często dają podobne wyniki. Pytanie, które należy tutaj zadać, brzmi: w dobie niezliczonych dyskusji na temat bezpiecznych i przyjaznych dla środowiska opakowań, jak nadal osiąga się takie wyniki? W końcu nie jest tak, że nie ma alternatyw.
Kampania kontrolna nie jest jedyną, która pozwala stwierdzić, że na pewno istnieją produkty, których uszczelki wieczek nie są wykonane z PVC. Są one bezkrytyczne pod względem migracji plastyfikatorów, dostępne zarówno dla zamknięć typu twist-off, jak i typu press-on typu twist-off (P/T) i we wszystkich typowych rozmiarach dostępnych na rynku. Dostępne u większości producentów zamknięć, są dokładnie testowane i kwalifikowane do wszystkich zastosowań. Te niezawierające PVC materiały uszczelniające opracowane przez Actega są dostępne na rynku od dziesięciu lat pod marką PROVALIN® i oferują inne korzyści poza zapobieganiem migracji plastyfikatorów do żywności.


Podczas produkcji zamknięć niezawierających PVC, płynne uszczelniacze zawierające PVC nie muszą być suszone w suszarniach podczas produkcji zamknięć. Zmniejsza to zużycie energii i pozwala uniknąć emisji CO2. Producent zamknięć Pano może na przykład zaoszczędzić około 500 ton CO2 rocznie przy produkcji nakładek niezawierających PVC. Zgodnie ze strategią „Redukcja CO2 przed kompensacją CO2”, firma używa wyłącznie materiałów uszczelniających PROVALIN® firmy Actega do produkcji nakładek niezawierających PVC. Zamknięcie jest bardzo łatwe do rozpoznania jako niezawierające PVC dzięki niebieskiemu pierścieniowi uszczelniającemu.

Chociaż temat migracji plastyfikatorów jest znany od dawna, a wielu głównych dystrybutorów i większych producentów żywności już polega na uszczelkach pokrywek niezawierających PCW w szeregu produktów, kampania kontrolna wykazała, że ​​te alternatywy są nadal w niewystarczającym stopniu wykorzystywane.


Opakowanie powinno chronić żywność, konserwować ją, prezentować w apetyczny sposób oraz zapewniać przestrzeń dla informacji i uznania konsumentów. Ale: szkodliwe dla środowiska problemy z produkcją i utylizacją w produkcji materiałów opakowaniowych powinny być zminimalizowane, a krytyczne komponenty, które mogłyby przenosić się z nich do żywności lub innych materiałów wypełniających, powinny zostać wyeliminowane. Firma Actega wcześnie przyjęła tę maksymę i od dziesięcioleci koncentruje się na niezawierających PVC i plastyfikatorach uszczelniaczach do opakowań napojów i żywności. Rosnąca świadomość potrzeby braku PVC umożliwiła rodzinie PROVALIN® rozrost do dużej liczby wariantów dla wszystkich standardowych zastosowań rynkowych. Dotyczy to również bardzo wrażliwych obszarów żywności dla niemowląt, gdzie stosowane są głównie zamknięcia typu „twist-off”. Tutaj ACTGreen® PROVALIN® jest jedynym w ofercie rozwiązaniem wolnym od PVC. Można go rozpoznać po zielonym pierścieniu w pieczęci.
 

Dodaj ofertę pracy