KGL_new
Wiadomości
Weber  

POMAGAMY UNIKAĆ MARNOTRAWSTWA

Rozmowa z dr. Simonem Bardem, Product Managerem ds. ekstruzji w Hans Weber Maschinenfabrik GmbH.

W jaki sposób cyfryzacja w wytłaczaniu przyczynia się do zrównoważonego rozwoju?

 

Firmy coraz bardziej troszczą się o zrównoważony rozwój, a wiele z nich mierzy swój ślad węglowy. Kiedy wytłaczamy profile okienne, dzisiejsi klienci chcą znać dokładne emisje związane z procesem, ile energii zostało zużytej i tak dalej. W przeszłości mało kto wykazywał zainteresowanie tym aspektem. Opracowaliśmy rozwiązanie do digitalizacji, dzięki czemu jesteśmy w stanie udzielić precyzyjnych odpowiedzi, takich jak zużycie energii elektrycznej na metr profilu okiennego w dniu X. Nie ogranicza się to jednak do poinformowania ich o aktualnym status quo, ale także jak poprawić coś w procesie produkcyjnym. Na przykład, jak oszczędzać energię i unikać emisji. Dzięki naszemu rozwiązaniu do digitalizacji możemy obracać śruby, aby uniknąć marnotrawstwa.

 

Jak to osiągasz?

 

Rejestrujemy kluczowe dane; to jest warunek wstępny. W oparciu o te kluczowe dane możesz na przykład wymienić śrubę w ekstruderze i sprawdzić, czy zużywasz mniej energii. Podczas wytłaczania najpierw wkładasz dużo energii w stopienie plastiku. W końcowym procesie trzeba ponownie schłodzić tworzywo, aby odzyskało swój kształt, można jednak zsynchronizować parametry, aby zmniejszyć zużycie energii do minimum. Wcześniej żądane temperatury wprowadzali pracownicy, głównie instynktownie. Jeden pracownik z jednej zmiany ustawiał temperaturę w strefie chłodzenia na 190 stopni Celsjusza, a pracownik kolejnej zmiany ustawiał ją na 200 stopni, ponieważ uważał, że tak jest najlepiej. Dzięki naszemu rozwiązaniu do digitalizacji możemy określić i ustawić optymalne temperatury.

 

Z czego czerpie to rozwiązanie?

 

Pierwszym krokiem jest połączenie różnych maszyn. W linii do wytłaczania mamy wielu różnych producentów. Do tej pory niewiele się ze sobą komunikowali, a ponadto nie istniał system kontroli wyższego poziomu. Teraz mamy możliwość zbierania danych o całej linii, oceniania jej, znajdowania optymalnych poziomów, a następnie odpowiedniej kontroli. Zdefiniowaliśmy nasze oprogramowanie ekstrudera jako punkt wyjścia dla całego systemu sterowania. Aby to zrobić, wszystko musi być najpierw połączone, a dane muszą zostać odpowiednio wydane.

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ CIĄG DALSZY ROZMOWY

Dodaj ofertę pracy