KGL_new
Wiadomości

Orlen sfinalizował przejęcie LDPE od BOP

PKN Orlen sfinalizował przejęcie części biznesu należącej do największego krajowego wytwórcy tworzyw sztucznych, spółki Basell Orlen Polyolefins, w której jest udziałowcem. Jest ona związana z produkcją i sprzedażą polietylenu LDPE, a także obsługą klientów na polskim rynku.

Zdolności wytwórcze przejętych aktywów wynoszą 100 tys. ton rocznie, co oznacza, że PKN Orlen samodzielnie, jako jedyny w Polsce wytwórca polietylenu LDPE, pokryje ok. 1/3 krajowego zapotrzebowania na ten produkt.

 

"Uważnie obserwujemy otoczenie i widzimy, że na światowych rynkach popyt na produkty petrochemiczne dynamicznie rośnie. Według prognoz, do 2030 roku wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych ma się podwoić. To dla nas duża szansa. Chcemy mieć jak największy udział w tym perspektywicznym biznesie, bo to pozwoli nam w szybkim tempie zwiększać zyski – powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes Orlenu Daniel Obajtek.

 

Dodał, że PKN Orlen analizuje także projekt, którego realizacja umożliwiłaby rozszerzenie portfolio o kolejny produkt petrochemiczny.

 

"W przyszłości to właśnie ten obszar naszej działalności ma generować połowę zysków pochodzących z przerobu ropy naftowej" - powiedział Daniel Obajtek.

 

PKN Orlen w lipcu ubiegłego roku podpisał przedwstępną umowę na przejęcie części aktywów Basell Orlen Polyolefins. Uzyskanie wszelkich zgód urzędów antymonopolowych w Polsce i Holandii pozwoliło sfinalizować transakcję. Basell Orlen Polyolefins to wspólne przedsięwzięcie PKN Orlen i LyondellBasell Industries, w którym posiadają one po 50 proc. udziałów.

 

Po wyodrębnieniu ze spółki części obszaru produkcyjno-biznesowego LDPE, Basell Orlen Polyolefins skoncentruje się na rozwoju technologii PP, stosowanej do wytwarzania polipropylenu oraz HDPE, wykorzystywanej w produkcji polietylenu dużej gęstości.

Dodaj ofertę pracy