mey
Wiadomości

Coca-Cola wprowadza zakrętki "na uwięzi"

Coca-Cola ogłosiła, że ​​będzie stosować nową, lekką zakrętkę "na uwięzi" do swoich gazowanych napojów bezalkoholowych w butelkach PET przeznaczonych na rynek europejski. Oprócz korzyści w zakresie możliwości recyklingu i oszczędności materiałowych, nowe zakrętki spełniają przede wszystkim wymagania UE dotyczące zakrętek na uwięzi, które wchodzą w życie w lipcu 2024 r. Ma to na celu zapewnienie, że butelki będą poddawane recyklingowi razem z ich zakrętkami, a luźne zakrętki nie będą już trafiać do środowiska.

Do tej pory na liniach rozlewniczych Coca-Coli w Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii z powodzeniem zastosowano ponad 400 milionów zamknięć, które są trwale przymocowane do butelki. Obecnie trwa wdrażanie w innych europejskich fabrykach firmy.

 Eko szczegóły dotyczące nowego zamknięcia

  • Zamknięcie jest oparte na opatentowanym zawiasie CompactFlip amerykańskiej firmy Berry i zostało opracowane przez Cetie (The International Technical Center for Bottling) Single-Use Plastics Group.
  • Według firmy jest to pierwsze zamknięcie zastosowane w połączeniu z nową lekką szyjką GME30.40 o średnicy 26 mm. Nowa szyjka pozwala zaoszczędzić ponad 1 g PET na zamknięcie w porównaniu z obecną szyjką PCO-1881.
  • Według Coca-Coli, w połączeniu z 10-procentową redukcją wagi w stosunku do zamknięcia, nowe opakowanie jest teraz o około 20% lżejsze niż wersja PCO-1881.

Rozporządzenie UE

Dyrektywa UE 2019/2024 wymaga, aby jednorazowe plastikowe butelki na napoje o pojemności do 3 litrów były wyposażone w zakrętki, które pozostają przymocowane do pojemnika przez cały okres jego użytkowania od lipca 2024 r. Cel: zamknięcia nie powinny już trafiać do śmieci i trafiać do recyklingu.

Coca-Cola chce, aby do 2025 roku na całym świecie 100 procent jej opakowań nadawało się do recyklingu. Pod tym względem nowe zamknięcie to kolejny powód do zadowolenia. Zredukowany wkład materiałowy jest również opłacalny dla celów zrównoważonego rozwoju. 

Dodaj ofertę pracy