biester
Wiadomości

Covestro ciągle na stracie

Covestro nie było w stanie wyjść z dołka w pierwszych miesiącach 2023. Po ubiegłorocznym deficycie w wysokości 272 mln euro niemiecka firma na podstawie wstępnych danych liczy się ze stratą w wysokości 30 mln euro za I kwartał 2023 r. (I kw. 2022 r.: zysk w wysokości 416 mln euro).

To lepszy wynik niż oczekiwali analitycy, którzy przewidywali stratę średnio 77 mln euro. To samo dotyczy EBITDA. Wstępna kwota to 286 mln euro, czyli o 65% mniej niż w poprzednim roku, ale znacznie więcej niż własna prognoza firmy na poziomie 100-150 mln euro i konsensus analityków na poziomie 158 mln euro.

Odchodzący dyrektor finansowy Thomas Toepferprzypisuje lepsze niż oczekiwano wyniki wewnętrznej redukcji kosztów. Nie było pozytywnych bodźców z rynku – wręcz przeciwnie. „Popyt w pierwszym kwartale nadal kształtował się na niskim poziomie” – powiedział Toepfer. Miało to wpływ na sprzedaż, która spadła o 16% do 3,74 mld EUR i tym samym nie spełniła konsensusu analityków (3,94 mld EUR). Covestro publikuje pełny raport kwartalny 28 kwietnia.

W międzyczasie grupa kontynuuje restrukturyzację. 3 kwietnia, na początku drugiego kwartału, grupa finalnie zrealizowała sprzedaż swojej działalności związanej z produkcją addytywną (drukowanie 3D) firmie Stratasys. Cena sprzedaży wyniosła ok. 43 mln euro, a przy spełnieniu różnych parametrów sukcesu możliwe są dalsze wypłaty do 37 mln euro. Transakcja obejmuje pracowników, obiekty badawczo-rozwojowe oraz biura w Europie, USA i Azji.

Dodaj ofertę pracy