biester
Wiadomości

RECYKLING OD BUTELKI DO BUTELKI

Rozmowa z Martiną Birk, Head of Sustainability Krones AG.

KRONES AG odnosi coraz większe sukcesy w ustalaniu cykli materiałowych w swoich kompletnych liniach dla przemysłu napojów i przemysłu spożywczego. Dotyczy to również butelek PET. Recykling „od butelki do butelki” zyskuje na popularności w wielu miejscach.

 

Czy stosujesz koncepcje recyklingu i unikania odpadów we własnej produkcji?

Oczywiście! Wyznaczyliśmy sobie jasne cele w zakresie unikania marnotrawstwa. Dotyczy to zarówno naszej własnej produkcji, jak i naszych produktów. Naczelną zasadą jest optymalne, jak to tylko możliwe, wielokrotne wykorzystanie użytych surowców. Chcemy również uniknąć downcyclingu. Aby to osiągnąć, oddzielamy odpady produkcyjne według rodzaju i zawracamy je do obiegu materiałowego. Nawiasem mówiąc, nasi dostawcy robią to samo. Dotyczy to również naszego sprzętu, który pod koniec cyklu życia jest demontowany i poddawany recyklingowi. Jednym z najważniejszych narzędzi ochrony klimatu jest to, że nie czerpiemy już zasobów z ziemi, chyba że jest to absolutnie konieczne. Musimy dojść do punktu, w którym wykorzystujemy surowce tak często, jak to możliwe – i tam, gdzie jest to technicznie wykonalne – bez downcyklingu. To prawda, że zakaz składowania w Niemczech doprowadził do spadku udziału odpadów resztkowych. Ale mamy jeszcze długą drogę do przebycia. Dzień przeciążenia Ziemi został osiągnięty w 2022 roku w maju. Tak więc w ciągu zaledwie pięciu miesięcy zużywamy ilość zasobów, do których jesteśmy uprawnieni przez rok pod względem globalnego zrównoważonego rozwoju.

 

Jakie rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym oferujecie swoim klientom?

Dysponujemy dużą i wciąż rosnącą gamą rozwiązań w zakresie recyklingu. Należą do nich recykling butelek PET od butelki do butelki, z którego nasi klienci mogą korzystać od kilku lat – i robią to coraz częściej. Zaszło to tak daleko, że poszczególne dyskonty mają swój własny kolor butelek i używają tych butelek w niezależnym cyklu. Co ciekawe, są nieoczekiwane korzyści. Na przykład ilość energii wymaganej w procesie produkcji butelek zmniejsza się, gdy recyklaty stają się z czasem lekko mętne. Ale pomijając takie niespodzianki, recykling „od butelki do butelki” jest technicznie dojrzały i jest na dobrej drodze, by stać się standardem branżowym. W rezultacie coraz częściej zwracamy się teraz ku wtórnemu recyklingowi opakowań. W przypadku puszek na napoje istnieją alternatywne nośniki papierowe, które udało nam się zoptymalizować wraz z firmami partnerskimi w taki sposób, aby osiągnąć niezbędną stabilność do transportu opakowań przy minimalnym nakładzie materiału. Z kolei opakowania zewnętrzne i etykiety na butelki PET są dziś w większości nadal wykonane z folii z tworzywa sztucznego. Naszym celem jest zapewnienie, aby zachowały swoją wartość również po recyklingu i nadal nadawały się do tego samego celu. Ogólnie rzecz biorąc, recykling tworzyw sztucznych jest dla nas ważną kwestią. Poza PET istnieje niewykorzystany potencjał, który należy teraz zdyskontować. Jednak to, co będzie dalej, będzie trudniejsze na wszystkich poziomach: technologicznym, organizacyjnym i finansowym. Jest wiele pytań bez odpowiedzi - ale przebudzenie jest namacalne i ciągle się uczymy.

 

Jak ten temat wpływa na Twoje badania i rozwój oraz współpracę z klientami i ich dostawcami materiałów?

Innowacyjne rozwiązania powstają we współpracy pomiędzy graczami w całym łańcuchu procesowym. Wszyscy zaangażowani, od producentów podstawowych chemikaliów i materiałów, poprzez projektowanie opakowań i nas, po operatorów naszych zakładów i ich klientów oraz oczywiście firmy recyklingowe - wszyscy coraz ściślej ze sobą współpracujemy, każdy wnosząc swoją zgromadzoną wiedzę. Badamy każdy etap procesu w poszukiwaniu potencjału optymalizacji w celu zmniejszenia ilości materiału na opakowanie i przekształcenia w tym celu produkcji preform, zbadania alternatywnych materiałów, obniżenia temperatur obkurczania folii pod kątem oszczędności energii. Przykłady można mnożyć. Podczas gdy w rozwoju koncentrowaliśmy się tylko na maszynie, dziś patrzymy na cały łańcuch procesu i wchodzimy w interakcje ze wszystkimi zaangażowanymi w niego podmiotami. Dzieje się tak dlatego, że wszyscy potrzebujemy głębokiego zrozumienia możliwości i ograniczeń technologicznych wszystkich zaangażowanych partnerów, aby móc planować i wdrażać procesy w pętli zamkniętej w skuteczny sposób. Stojące przed nami wyzwania można rozwiązać tylko dzięki pracy zespołowej.

 

Czy popyt na Twoją kompetencję cyrkularną rośnie na całym świecie – czy jest to raczej zjawisko regionalne?

W rzeczywistości sprzedaliśmy pierwszą linię do recyklingu „z butelki na butelkę” w Bangladeszu w 2008 roku. W Indiach proces „z butelki na butelkę” był przez długi czas zakazany. Zmieniło się to w 2022 roku. Teraz obowiązuje tam obowiązkowy limit recyklingu butelek PET. W Chinach zakaz recyklingu nadal obowiązuje, ale tam agencje rządowe rozpoczęły intensywne badania mające na celu ocenę bezpieczeństwa recyklatów; najwyraźniej w ramach przygotowań do masowego recyklingu. Ze względu na niedawny gwałtowny wzrost cen surowców, również tam i w innych regionach następuje ponowne przemyślenie. Wzrost cen paliw kopalnych oraz społeczne debaty na temat klimatu i ochrony środowiska napędzają tę globalną zmianę świadomości. Rozwiązania różnią się szczegółami. Na przykład Stany Zjednoczone polegają na foliach na etykiety na rękawach wykonanych z PET, które mają taką samą gęstość jak butelki PET, dzięki czemu można je razem poddać recyklingowi. Z drugiej strony UE wymaga innych materiałów i oddzielnego recyklingu. Oba podejścia mają zalety i wady. Co ważne, idea recyklingu się przyjęła. Należy mieć nadzieję, że funkcjonujące systemy unieszkodliwiania odpadów zostaną teraz ustanowione tam, gdzie nadal ich brakuje.

 

Ochrona środowiska jest często regulowana przepisami. Czy warunki ramowe są odpowiednie do wejścia w gospodarkę o obiegu zamkniętym?

Więcej

Dodaj ofertę pracy