biester
Puls Branży

PLASTPOL najlepszy w Polsce, ceniony w świecie

Targi PLASTPOL w Kielcach od 22 lat są wizytówką polskiej branży przetwórstwa polimerów.

Targi Plastpol 2017
Targi Plastpol 2017

Wystawa stała się jednym z najlepszych wydarzeń tego sektora przemysłu w Europie. Na cztery dni siedem hal wystawienniczych Targów Kielce zamienia się w pracującą fabrykę. To tylko kilka, z wielu powodów, dla których warto odwiedzić Plastpol. Najnowsza edycja startuje 22 maja.  

To dziś największe targi branży przetwórstwa polimerów i gumy w Polsce. Jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w Europie. PLASTPOL jest rozpoznawany na świecie, wystawia polskiej branży doskonałe świadectwo – mówi Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targów Kielce. –  Kiedy targi startowały w Kielcach w 1997 roku, liczyły 83 wystawców. W tamtym czasie zajęły połowę jednej hali wystawienniczej, około 1500 metrów kwadratowych. Po 22 latach, gromadzą 800 firm, a ekspozycja zajmuje wszystkie 7 hal kieleckiego ośrodka czyli 34 tys. metrów kwadratowych. Od lat kielecka wystawa cieszy się rosnącym zainteresowaniem zwiedzających z kraju i zagranicy, w 2017 roku odwiedziło ją 18.900 osób

Fabryka na żywo

Roboty, linie produkcyjne na żywo produkują rozmaite przedmioty z polimerów. Ekspozycja pozwala zobaczyć nie tylko maszyny i urządzenia w akcji, ale także granulaty i inne komponenty oraz technologie recyklingu. Można zobaczyć nie tylko, jak powstają przedmioty z polimerów, ale sprawdzić, jak bardzo wydajne są całe linie produkcyjne. To wszystko sprawia, że PLASTPOL jest najbardziej kompleksową wystawą w Polsce, prezentującą przekrój firm związanych z przetwórstwem polimerów. Targi słyną też z oryginalnych ekspozycji, często wielopoziomowych, które prezentują możliwości firm.

Naszą tradycją są, przyznawane podczas prestiżowej gali Platinum Plast, Medale Targów Kielce dla najlepszych. Często prezentowane są z dumą w siedzibach wielu znanych firm z czołówki europejskiej branży. Nagradzamy również najbardziej oryginalne sposoby prezentacji firm. Podczas czterodniowej wystawy w Kielcach nie brakuje liderów rynku o randze światowej, którzy prezentują premiery – mówi Kamil Perz, Dyrektor Wydziału Targów w Targach Kielce, od początku Dyrektor Projektu PLASTPOL. – Ostatnia edycja umocniła rolę kieleckich targów, jako wiodącego miejsca spotkań sektora przetwórstwa polimerów w Europie Środkowo-Wschodniej. Potwierdzają to wystawcy między innymi z Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Austrii, Litwy, Łotwy i Estonii, gdzie podobnej rangi wystawy po prostu się nie odbywają.

Najbardziej międzynarodowe targi w Polsce

Branża przetwórstwa polimerów to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin przemysłu. W ciągu minionych 15 lat krajowa produkcja wzrosła aż trzykrotnie. Stały wzrostowy trend utrzymuje się w Polsce od lat. Pozostajemy na szóstym miejscu pod względem na zapotrzebowania na polimery w Europie – wynika z danych Fundacji PlasticsEurope za rok 2017. Zapotrzebowanie na polimery w 2016 roku wzrosło o niemal 7 procent w porównaniu do roku poprzedniego i przekroczyło 3,3 mln ton. Jednym z motorów rozwoju jest zapotrzebowanie branż produkcji opakowań, urządzeń i sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz motoryzacji. Rozwijający się w Polsce rynek jest bardzo interesujący dla wystawców zagranicznych. Najwięcej wystawców pochodzi z Niemiec i Włoch.

Ponad 50 procent wystawców to firmy zagraniczne lub z zagranicznym kapitałem. Z roku na rok ich liczba rośnie. Dzięki dużej reprezentacji zagranicznych firm PLASTPOL jest najbardziej międzynarodową wystawą w Polsce – mówi Kamil Perz. – Targi w Kielcach stały się ważnym elementem strategii marketingowej wielu znanych graczy rynku polimerów. Tegoroczny PLASTPOL zgromadził już wystawców z 39 krajów, to więcej niż w roku ubiegłym, a firmy wciąż się zgłaszają. Poznamy więc ekspozycje firm z: Austrii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Francji, Hiszpanii, Holandii, Hong Kongu, Indii, Iranu, Irlandii, Izraela, Japonii, Kataru, Korei Płd., Litwy, Luxemburga, Malezji, Niemiec, Portugalii, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenia, Szwajcarii, Szwecji, Tajlandii, Tajwanu, Turcji, Uzbekistanu, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Wietnamu i Włoch.

Miejsce merytorycznych spotkań branży

PLASTPOL to od lat miejsce merytorycznych rozmów branży, konferencji, szkoleń. Jednym z nich są, poprzedzające targi, spotkania wysokiej kadry managerskiej. W pierwszym dniu targów Fundacja PlasticsEurope Polska organizuje konferencję prasową, na której prezentowane są najnowsze, niepublikowane wcześniej dane branży za miniony rok.

W Kielcach odbywają się także międzynarodowe gospodarcze spotkania - na przykład polskie i niemieckie firmy dyskutowały podczas PLASTPOLU o potrzebie wzmacniania współpracy. Niemcy to bowiem najważniejszy partner handlowy Polski, do którego trafia 25 procent krajowego eksportu polimerów.

Co roku targom PLASTPOL towarzyszy Seminarium Techniczne Plastech Info, w tym roku odbywające się od 23 do 24 maja i skupione na temacie projektowania i rozwoju konstrukcji wyrobów z polimerów. Kolejną edycję będzie mieć także konkurs Omniplast dedykowany wystawcom i popularyzujący wiedzę dotyczącą polimerów oraz technologii ich przetwórstwa. Targom towarzyszą również mniejsze wydarzenia merytoryczne, pokazy, organizowane przez firmy na własnych stoiskach.

Eventy organizowane przez wystawców podczas targów PLASTPOL także należą do ciekawych. Ich bohateremi są często znani sportowcy – dodaje Kamil Perz. – W roku ubiegłym Targi Kielce odwiedził między innymi Piotr Żyła, znani siatkarze i siatkarki. Zapraszam na tegoroczną 22.edycję Targów Plastpol i zapewniam, że nie będzie ona odbiegać od światowego poziomu, do którego przyzwyczailiśmy naszych wystawców i zwiedzających.

Dodaj ofertę pracy