biester
Puls Branży

Prosto z K2022: mówią dla nas Ulrich Reifenhäuser i Michael Ludden

RECYKLERZY I PRZETWÓRCY ZBLIŻAJĄ SIĘ DO SIEBIE

Funkcjonująca gospodarka o obiegu zamkniętym wymaga płynnej interakcji podmiotów zajmujących się recyklingiem i przetwórstwem. Rozmowa z K2022 z Ulrichem Reifenhäuserem (prezesem VDMA) oraz Michaelem Ludden, prezesem Stowarzyszenia Technologii Odpadów i Recyklingu VDMA.

 

Jakie znaczenie mają odpady z tworzyw sztucznych i jak ważne jest zajmowanie się nimi podczas obecnej edycji K?

Michael Ludden: Dzisiaj, jako firmy zajmujące się odpadami i technologią recyklingu, jesteśmy w stanie generować przepływ materiałów zarówno z odpadów domowych, jak i przede wszystkim z odpadów opakowaniowych, z których produkujemy recyklaty, które następnie mogą być dalej przetwarzane. W ciągu ostatnich 20 lat branża opracowała sprzęt, który jest w stanie odróżnić monomery plastiku, takie jak polietylen, polipropylen, polistyren czy PET. Dziś urządzenia te są ważnymi elementami sortowni. Ponowne wykorzystanie tego recyklatu działa całkiem dobrze. W wyniku nacisków politycznych przetwórcy domagają się teraz większych ilości i lepszej jakości, ponieważ materiał należy poddawać recyklingowi tak często, jak to możliwe – stąd coraz większa bliskość recyklerów do przetwórców, którzy gromadzą się tutaj na K. Chcą wiedzieć co działa, a co do tej pory nie działa. Do tej pory przetwórcy wykorzystywali głównie pierwotny materiał na bazie ropy naftowej; teraz mają do czynienia z recyklatami, których właściwości często różnią się od właściwości materiału pierwotnego.

 

Twoja firma wytwarza maszyny, które mogą produkować duże ilości folii z tworzywa sztucznego. Czy korzystasz z recyklatów, a jeśli tak, to co jest w tym względzie ważne?

 

Reifenhäuser: Stosowanie recyklatów nie stanowi żadnego problemu w naszej technologii procesowej. Problem polega raczej na tym, że prawie nie ma recyklatów. Zbieranie odpadów z tworzyw sztucznych już działa bardzo dobrze w niektórych krajach, ale sortowanie jest wyzwaniem; określić, co to jest PE, co to jest PP, co to jest PET. Sortowanie jest szczególnie trudne w przypadku folii wielowarstwowych, ponieważ niektóre z nich nadają się do recyklingu, a inne nie. Jak sobie z tym radzisz? Z mojego punktu widzenia każde opakowanie plastikowe wymaga digitalizacji. Musi powiedzieć sortownikowi, z czego jest zrobione. Dostępne są już dobre i zrównoważone metody, które należy teraz wprowadzić na właściwe tory. Dopiero czas pokaże, czy ostatecznie stworzą rozwiązanie, ale musimy zacząć.

 

Jakie metody są obecnie obecne?

Reifenhäuser: Jest R-Cycle i Holy Graal. R-Cycle to otwarty standard realizacji cyfrowego paszportu produktu dla tworzyw sztucznych. Holy Graal to inicjatywa ustanowienia jednolitego oznakowania tego paszportu produktu za pomocą niewidocznego znaku wodnego. Obie grupy już współpracują. Są to innowacyjne podejścia, które moim zdaniem nadają się do rozwiązania problemu sortowania. Ale poza tym przemysł dokłada wszelkich starań, aby używać recyklatów. W Reifenhäuser opracowaliśmy technologię, która pozwala nam na wykorzystanie poużytkowych tworzyw sztucznych w obróbce folii; nie do wysokiej jakości folii, ale do worków na śmieci, a nawet worków na listy. Ostatecznym rozwiązaniem musi jednak być ogólna poprawa sortowania za pomocą cyfryzacji.

 

Czy nie ma w tym żadnej roli dla konsumentów?

Reifenhäuser: Konsumenci nie mogą sortować w sposób, w jaki tego potrzebujemy, ponieważ ich wiedza jest na to po prostu zbyt ograniczona; musieliby być specjalistami w tej dziedzinie. Dlatego właściwym podejściem jest technologia, cyfryzacja. Każdy produkt potrzebuje cyfrowego bliźniaka.

 

Ludden: Jeśli chodzi o odpady, przez ostatnie 20 lat nauczyliśmy się, że ludzie nie są w stanie rozróżnić polimerów. Dlatego w nowoczesnych sortowniach znajdują się urządzenia bliskiej podczerwieni. W nowoczesnej sortowni, takiej jak ta, którą obecnie budujemy w Szwecji, jest 30 takich urządzeń na podczerwień, dzięki którym możemy wyprodukować dwanaście dobrych frakcji monomerów. Możemy je również sortować według koloru. Ale potrzebujemy odpowiednich ilości materiału, aby móc go odróżnić, a tych ilości nadal brakuje. Na rynku panuje duża presja, ponieważ każdy chce recyklatów. Jednak konsument nie jest pominięty, ponieważ wszystkie technologie opierają się na fakcie, że strumień plastiku został najpierw zarejestrowany. Dlatego bardzo ważne jest, aby konsumenci wrzucali swoje plastikowe opakowania do kosza na surowce wtórne.

 

Jaką rolę odgrywa projektowanie produktów w dążeniu do uzyskania większej liczby materiałów z recyklingu?

Ludden: Ze względu na proste opakowanie, w projektowaniu produktu z pewnością istnieją możliwości ograniczenia mieszanki materiałów; jednak, gdy pakiet ma specjalną funkcję, staje się to trudniejsze. Na przykład wielowarstwowa folia do pakowania mięsa tworzy warstwę bariery utleniającej, która zapewnia trwałość produktu. Więc nie możesz po prostu powiedzieć, weźmy po prostu trzy rodzaje plastiku i zróbmy z tego wszystko.

Reifenhäuser: Jeśli mówimy o gospodarce o obiegu zamkniętym, musimy mieć produkty, które można poddać recyklingowi. Oznacza to, że musimy odejść od tych wielowarstw, które na przykład przechowują ser przez dziewięć miesięcy i zaakceptować, że można go przechowywać tylko przez pięć tygodni; to byłby rozsądny projekt. Musimy przeprojektować produkty w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.

 

Proszę uzupełnić zdanie: Odpady z tworzyw sztucznych to...

Reifenhäuser: …niezwykle ważny i cenny materiał.

Ludden: …zasób, który należy poddać recyklingowi

 

Kliknij i zapoznaj się z badaniem rynku recyklingu w Polsce

Dodaj ofertę pracy