biester
Puls Branży

PRZYSZŁOŚĆ TO ELEKTRYKI

Rozmowa z Gerdem Liebigiem, dyrektorem generalnym Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery GmbH.

Twoja firma jest częścią japońskiej grupy Sumitomo. Japonia ma podstawy prawne dla gospodarki o obiegu zamkniętym od 2000 roku. Na jakim poziomie w tej dziedzinie jest obecnie Japonia?

Podstawowa różnica między Japonią a Niemcami i Europą polega na tym, że Japonia jest wyspą; dlatego wszystko jest regulowane autonomicznie: zachęty, segregacja odpadów i recykling. Japonia może też liczyć na wysoki poziom dyscypliny konsumenckiej. Dla Japonii morze i rybołówstwo są bardzo ważne, a ludność jest odpowiednio wrażliwa na problem zanieczyszczenia mórz. Z tego powodu poparcie dla gospodarki o obiegu zamkniętym jest wyższe niż w wielu krajach europejskich. W Europie ludzie skupiają się na zakazach, ale nie uważają, że ślad węglowy jest w rzeczywistości zwiększony przez nieużywanie plastiku w wielu obszarach. Na przykład mocno powlekanego papieru jako materiału kompozytowego nie da się oddzielić; nie byłaby to realna alternatywa. To samo dotyczy szkła, które zużywa więcej energii niż plastik, zarówno podczas produkcji, jak i transportu na duże odległości.

 

A do jakiego stopnia istnieje wymiana między Sumitomo (SHI) Demag a spółką macierzystą w zakresie zrównoważonego rozwoju na poziomie korporacyjnym?

Neutralność klimatyczna odgrywa kluczową rolę w Grupie Sumitomo, a dyrektorzy wszystkich powiązanych firm muszą dążyć do zrównoważonego rozwoju i neutralności klimatycznej. Najważniejszym sposobem, aby to osiągnąć, jest skupienie się na maszynach w pełni elektrycznych, co prowadzi do znacznych oszczędności w emisji CO2. Dziesięć lat temu 20 procent naszych maszyn było w pełni elektrycznych; dziś jest to ponad 80 proc.

 

Czy jest jeszcze coś do zrobienia?

 

Przeczytaj całą rozmowę

Dodaj ofertę pracy