biester
Puls Branży

KORZYŚCI OBIEGU ZAMKNIĘTEGO

Rozmowa z Davidem Katzem, założycielem Plastic Bank.

Czym zajmuje się Plastic Bank?

 

David Katz: Plastic Bank to przedsiębiorstwo społeczne, które pomaga światu powstrzymać przedostawanie się plastiku do oceanów, jednocześnie poprawiając życie społeczności zbierających odpady. Wspieramy etyczny recykling na wrażliwych obszarach przybrzeżnych i ponownie przetwarzamy odpady z tworzyw sztucznych w celu ponownego wprowadzenia ich do globalnego łańcucha dostaw produkcyjnych. Tworzymy oddziały zbiórki w krajach, w których brakuje odpowiedniej infrastruktury gospodarowania odpadami. Członkowie otrzymują premię za zebrane materiały, które wymieniają, co pomaga im w korzyściach poprawiających życie. Ogólną ideą jest ujawnienie wartości plastiku, przekształcenie odpadów w wartość i wykorzystanie ich do walki z ubóstwem.

 

Jak finansujesz swoją firmę?

 

Katz: Jesteśmy organizacją samofinansującą się. Zebrany materiał przetwarzamy ponownie na surowiec Social Plastic przez współpracujących przetwórców i sprzedajemy go globalnym firmom. Nasz model recyklingu umożliwia obieg materiałów i wpływ społeczny na społeczności zbierające. Sprzedaliśmy już ponad 23 miliony kilogramów i zatrudniamy kilkuset pracowników w naszej centrali w Vancouver oraz w naszych społecznościach na Filipinach, w Indonezji, Brazylii i Egipcie.

 

UE wprowadzi kwoty na recyklaty. Obecnie są to jednak tylko niewielkie ilości. Czy Plastic Bank może tu pomóc?

 

Katz: Możemy przywieźć materiał z miejsc, w których jest zbierany, do Europy, ponieważ jest tam pilnie potrzebny do zastąpienia pierwotnego plastiku. Ale chodzi o coś więcej niż tylko ekonomię podaży i popytu. Koszty transportu i ślad węglowy wynikający z transportu długodystansowego pozostają wyzwaniem dla branży recyklingu. W idealnym świecie każdy kraj powinien być w stanie zarządzać obiegiem swoich odpadów – zbiórką, ponownym przetwarzaniem i reintegracją. Dopóki ludzkość jest w stanie to osiągnąć, nadal dążymy do tego, aby materiały pochodzące z recyklingu były dostępne tam, gdzie są potrzebne. W porównaniu ze śladem nowego produktu z tworzywa sztucznego wykonanego z ropy naftowej, ślad węglowy wynikający z transportu jest bardzo mały. Co więcej, kontenery, z których korzystamy, wcześniej przewoziły towar gdzie indziej i wracały puste, więc korzystamy z tego.

 

Przemysł tworzyw sztucznych opracował ostatnio wiele nowych technologii i procesów, które umożliwiają obieg zamknięty. Czy to właściwa droga?

 

Katz: Ta ścieżka jest właściwa; widać tutaj zmianę sposobu myślenia, ale wiele dużych korporacji i branż wykorzystujących tworzywa sztuczne wciąż się powstrzymuje i realistycznie musimy przyspieszyć rozwój. Musimy też zrobić więcej, aby przekonać ludzi, że gospodarka o obiegu zamkniętym nie jest ciężarem, ale szansą. Nie możesz zmusić ludzi; bez względu na wszystko będą trzymać się swojego zdania. Musimy pokazać, że obieg zamknięty działa, a przede wszystkim przynosi korzyści wszystkim; to jedyny sposób na zmianę zachowania na dłuższą metę. Jestem przekonany, że w przyszłości firmy, które odniosą największe sukcesy wśród swoich konkurentów, będą działać w najbardziej zrównoważony sposób.

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę cykl, początek jest krytyczny, a mianowicie opracowanie produktów, które naprawdę nadają się do recyklingu, prawda?

 

Katz: Projektowanie produktów pod kątem możliwości recyklingu jest oczywiście bardzo ważne, ale za nienadające się do recyklingu uważa się również materiały, dla których nie ma opcji recyklingu w lokalnym środowisku. Możesz mieć wysokiej jakości butelkę PET, ale jeśli nie ma infrastruktury do jej odbioru i zwrotu, taka butelka nie nadaje się do recyklingu. Materiał powinien nie tylko nadawać się do recyklingu, ale także na całym świecie powinna istnieć infrastruktura umożliwiająca wszystkim możliwość zwrotu go w celu ponownego użycia, recyklingu i reintegracji.

 

W październiku 22 Plastic Bank po raz pierwszy pojawił się na wiodących w branży targach K. Czy byłeś zadowolony z wystawy?

 

Katz: Tak, byliśmy zachwyceni odzewem na naszym stoisku. Mieliśmy tam dziewięć osób, ale nie byliśmy w stanie rozmawiać ze wszystkimi, którzy chcieli się zaangażować. Na naszym stoisku pojawili się również przedstawiciele największych światowych marek. Oprócz marek, które aspirują do bycia zrównoważonymi, szukamy również partnerów po stronie przetwórców, z którymi możemy współpracować, aby zbudować etyczny łańcuch dostaw tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Nasza aplikacja PlasticBank® jest obsługiwana przez platformę zabezpieczoną blockchain, która umożliwia identyfikowalne gromadzenie i zweryfikowane raportowanie. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z zalet identyfikowalności i wpływu społecznego recyklingu. Robię to od prawie dekady i nigdy nie byłem bardziej zachęcony niż w tym roku.

 

Czy Plastic Bank ma konkurentów?

Więcej

Dodaj ofertę pracy