biester
Puls Branży

Tomra sięga po sztuczną inteligencję

TOMRA nabyła 25% udziałów w PolyPerception, pionierskim start-upie oferującym monitorowanie przepływu odpadów w oparciu o sztuczną inteligencję. TOMRA rozpoczęła współpracę z firmą PolyPerception w grudniu 2022 r., a ta inwestycja stanowi kolejny krok w podróży TOMRA mającej na celu transformację odzyskiwania zasobów za pomocą najnowszej technologii.

PolyPerception oferuje rozwiązanie do analizy odpadów dla firm zajmujących się recyklingiem PET i sortowniami. Mierząc dane w kluczowych momentach procesu sortowania, firma pomaga operatorom sortowni w ciągłej ocenie jakości sortowanych strumieni i utraty dobrego materiału w strumieniu resztkowym, aby umożliwić podejmowanie decyzji opartych na danych. Funkcjonuje ponadto jako zautomatyzowany system zgodności, zapewniający przestrzeganie rygorystycznych przepisów dotyczących recyklingu produktów spożywczych i lokalnych przepisów. Wraz z ewolucją otoczenia regulacyjnego w stronę coraz bardziej rygorystycznych rozwiązań, firma PolyPerception przewiduje rosnące zapotrzebowanie na rynku na swoją rewolucyjną technologię.

Być może nowa technologia trafi także na polski rynek. Tomra ma w Polsce dwie spółki. Tomra Sorting osiągnęła w 2022 przychody 54 mln PLN i zysk netto 2 mln PLN. Natomiast przychody Tomra Collection Poland wyniosły w tym czasie 0,6 mln PLN.

Dodaj ofertę pracy