Od początku 2024 Grupa Azoty opublikowała szereg komunikatów dotyczących projektu Polimery Police. Po każdym pozytywnym komunikacie natychmiast pojawiał się negatywny, w którym główny wykonawca inwestycji podnosił cenę realizacji projektu oraz wydłużał czas oddania inwestycji. Wyglądało to na jakąś dziwną grę obu stron. Finałem tej informacyjnej mgły były komunikaty o odpisie utraty wartości inwestycji na kwotę 900 mln PLN oraz o planowanej restrukturyzacji całej grupy kapitałowej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na inwestycję w Polimery Police.
Grupa Azoty Polyolefins – spółka inwestycyjna wobec projektu Polimery Police – zawarła już szereg umów dystrybucyjnych i umów sprzedaży bezpośredniej polipropylenu z Polic. Niepewność co do dalszych losów instalacji PP w Policach mogła wpłynąć na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i wzbudzała żywe zainteresowanie rynku.
Grupa Azoty odniosła się oficjalnie do naszej publikacji. Jak napisano w miniony piątek do naszej redakcji, priorytetem dla Zarządu Grupy Azoty jest zapewnienie stabilności finansowej Spółki, a celem na najbliższy czas jest stworzenie długoterminowego planu restrukturyzacji Grupy i przyspieszenie procesów konsolidacyjnych w ramach Grupy Kapitałowej, z uwzględnieniem wszystkich spółek. Grupa Azoty nie ma obecnie w planach sprzedaży aktywów, w tym wyjścia z projektu Polimery Police.
Jednocześnie podkreślamy, że Grupa Azoty Polyolefins, realizująca projekt Polimery Police, w czerwcu 2023 roku rozpoczęła produkcję polipropylenu w ramach rozruchów technologicznych. Od stycznia 2024 roku cała instalacja pracuje w trybie ciągłym. 16 lutego przyjęliśmy kolejną dostawę propanu w Morskim Terminalu Gazowym w Policach, co potwierdza, że produkcja w nowej fabryce jest realizowana. Obecnie moce produkcyjne propylenu i polipropylenu w nowej fabryce są z dnia na dzień zwiększane. 17 lutego na instalacji do produkcji polipropylenu zakończył się trwający 72-godzinny test Parametrów Gwarantowanych dla gatunku homo. Obecnie osiągnęliśmy założoną w projekcie maksymalną wydajność produkcji polipropylenu. Na instalacji PDH trwa proces regulacji i optymalizacji procesów. Aktualnie osiągnięta wydajność nominalna produkcji propylenu wynosi 96%.
Infrastruktura logistyczna jest w pełni gotowa do działalności operacyjnej. Procesy logistyczne są realizowane w trybie ciągłym, trwa pakowanie i dystrybucja wyprodukowanego produktu pod marką Gryfilen®. Sprzedaż wyprodukowanego w fabryce polipropylenu jest na bieżąco realizowana w oparciu o umowy z dystrybutorami oraz w trybie sprzedaży bezpośredniej. Spółka zawarła i realizuje umowy na wszystkie niezbędne do produkcji polipropylenu surowce strategiczne i media. Zakończenie i przejście projektu w fazę operacyjną planowane jest w 1 półroczu 2024 roku.
Komentarz Redakcji: stanowisko Grupy Azoty jest pozytywne dla biznesu tworzyw w Polsce. Utrzymanie projektu Polimery Police ma istotne znaczenie dla krajowego bilansu tworzyw sztucznych. Jednak zadłużenie Grupy Azoty sięga 10 mld PLN. Do 28.02.2024 powinna wyklarować się dalsza formuła współpracy z bankami i finansowania spółki. Zobaczymy, jakie decyzje zostaną podjęte.
Ponadto, sytuacja na światowym rynku PP zaczyna się poprawiać, stąd im szybciej projekt Polimery Police ruszy operacyjnie, tym lepiej.