biester
Wiadomości

Uruchomienie Nowej Wytwórni Tworzyw Modyfikowanych

18 grudnia 2019 w Tarnowie Grupa Azoty Compounding Sp. z o.o. działająca w ramach Segmentu Biznesowego Tworzyw Grupa Azoty uruchomiła Nową Wytwórnie Tworzyw Modyfikowanych (compoundingu) o mocy produkcyjnej 50 tys. ton rocznie. Partnerem biznesowym i technologicznym projektu jest niemiecka firma Akro Plastic GmbH. Wytwórnia powstała w ciągu zaledwie 1,5 roku w oparciu o najnowsze technologię i urządzenia, a budżet inwestycji wyniósł 100 mln zł.

Poprzez modyfikację wytwarzanego w Tarnowie Poliamidu oraz innych tworzyw w Wytwórni będą powstawały specjalistyczne tworzywa modyfikowane wykorzystywane m.in. w branży motoryzacyjnej, przemyśle maszynowym, w budownictwie, elektronice i produkcji artykułów gospodarstwa domowego.

- To inwestycja, która wpisuje się w realizowaną od lat przez Grupę Azoty strategię przesuwania się od prostych produktów syntezy chemicznej do zaawansowanych i nowoczesnych materiałów, pozwalających lepiej zaspokajać potrzeby innowacyjnej gospodarki. Dzięki niej będziemy mogli realizować dużo większe i bardziej wymagające projekty odpowiadając na zapotrzebowanie naszych klientów na specjalistyczne tworzywa. W obszarze tworzyw konstrukcyjnych od lat konsekwentnie realizujemy strategię wydłużania łańcucha produktowego i zapewnienia najwyższej jakości na każdym jego etapie, począwszy od produkowanego w Tarnowie i Puławach kaprolaktamu, przerabianego na Poliamid 6 w pełnym zakresie lepkości w Tarnowie i w niemieckim Guben, po różnego rodzaju zaawansowane tworzywa modyfikowane z dodatkami włókien szklanych lub węglowych, uniepalniaczy i szeregu innych substancji uszlachetniających dających im unikalne właściwości – powiedział dr Wojciech Wardacki, Prezes Zarządu Grupy Azoty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grupa Azoty jest największym w Polsce i jednym z wiodących Europejskich producentów Poliamidu 6 będąc jednocześnie w elitarnym gronie producentów w pełni zintegrowanych surowcowo. We wrześniu 2017 r. w Tarnowie uruchomiona została nowoczesna wytwórnia Poliamidów o zdolności produkcyjnej 80 tys.ton rocznie, dzięki czemu łączne moce wytwórcze Poliamidu 6 wzrosły do obecnych 170 tys.ton rocznie, bilansując się jednocześnie z produkcją Kaprolaktmu.

Segment Biznesowy Tworzyw posiada aktualnie zakłady produkcyjne w trzech lokalizacjach:

- Puławy produkujące Kaprolaktam

- Niemieckie Guben - produkcja Poliamidu

- Tarnów - produkcja Kaprolaktamu, Poliamidu i Tworzyw Modyfikowanych.

Komentarz Redakcji: wzrasta rola holdingu K.D. Federsen w Polsce. Spółka zależna holdingu Akro Plastic, specjalizująca się w produkcji i dystrybucji compoundów, będzie zapewne głównym odbiorcą modyfikowanych poliamidów z nowej wytwórni Grupy Azoty. Pracujące w wytwórni cztery dwuślimakowe wytłaczarki marki FEDDEM, pochodzą również od spółki zależnej holdingu. Można mieć pewność, że ustawienia ślimaków są dziełem niemieckich specjalistów, a to oznacza produkcję wg niemieckich receptur i dla klientów Akro. Nie powinno to jednak osłabiać radości z uruchomienia takiego zakładu w Polsce. Wytwórnia pachnie nowością, jest nowocześnie zaprojektowana i optymalnie wykonana oraz wyposażona w sprzęt z najwyższej polimerowej półki: oprócz wspomnianych już wytłaczarek Feddem są to systemy dozujące Schenck oraz granulatory Maag.

Dodaj ofertę pracy