KGL_new
Wiadomości

Kluczowi producenci opakowań z tworzyw w Polsce

Przemysł opakowań z tworzyw sztucznych suchą nogą przeszedł przez pandemiczne morze gospodarczej recesji. Najdobitniej świadczą o tym liczby: wartość sprzedaży branży wzrosła w 2020 o blisko 3,3% względem poprzedniego roku, natomiast zyskowność w tym samym czasie zwiększyła się o prawie 2,5% do poziomu blisko 8%. Rok wcześniej kształtowała się na poziomie 5,5%. Mało która branża przemysłowa może się pochwalić tak dobrymi wynikami.

Takie informacje płyną z rankingu BIG PLASTICS PACKAGING w którym znalazło się ponad 150 podmiotów odgrywających kluczową rolę w całym segmencie opakowań z tworzyw. Ranking w grudniu opublikował branżowy magazyn Plastics Review.

 

Łączne przychody sklasyfikowanych w zestawieniu przedsiębiorstw wyniosły w 2020 nieco ponad 17,5 mld PLN netto. Wartość całego rynku opakowań z tworzyw redakcja szacuje na ok 21 mld PLN netto w 2020. Wyniki osiągane przez producentów opakowań  wyróżniają branżę na tle całego przemysłu w Polsce  w 2020 (spadek o 3,4%), czy krajowej  gospodarki (spadek PKB o 2,5%).

 

Rynek opakowań z tworzyw jest w Polsce zróżnicowany zarówno pod względem wielkości firm, jak i charakteru ich produkcji. Charakterystyczna dla Polski jest duża rola sektora MSP, który stanowi pod względem przychodów ok 40-45% całej branży. Polska jest najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem opakowań z tworzyw w całej UE. 46% wartości produkcji trafiło na eksport w 2020 (5 miejsce w UE). Największymi odbiorcami polskich opakowań byli: Niemcy (26%), Francja (10%), Holandia (7%), Czechy, (6%), Wielka Brytania (5%). – W pandemicznym 2020 zwiększony popyt na opakowania z tworzyw generowały głównie przemysły spożywczy (opakowania zapewniały wysoki poziom higieny żywności) oraz chemii gospodarczej (środki dezynfekujące) – komentuje Waldemar Sobański, Wydawca Plastics Review.

 

Czołówka producentów opakowań z tworzyw pod względem wielkości przychodów netto ze sprzedaży wg magazynu Plastics Review: ALPLA Opakowania Sp. z o.o.; PACCOR Polska Sp. z o.o.; AMCOR Flexibles Reflex Sp. z o.o.; ERGIS S.A.; GRUPLAST Gruba SP.J.; FLEX FILMS Europa Sp. z o.o.; KGL S.A.; MARMA Polskie Folie Sp. z o.o.; EFEKT PLUS Sp. z o.o.; MARFLEX-M.J.MAILLIS Poland Sp. z o.o.

Zobacz cały ranking

Dodaj ofertę pracy