biester
Wiadomości

Kearney: w przemyśle chemicznym rośnie liczba fuzji i przejęć

Połowa ankietowanych dyrektorów firm chemicznych przewiduje, że w ciągu najbliższych miesięcy wzrośnie aktywność w zakresie fuzji i przejęć wewnątrz sektora chemicznego. Ponadto 35 proc. respondentów wymieniło inwestowanie w ESG (m.in. w dbałość o środowisko) jako kluczową dla branży - podał Kearney.

W poniedziałek biuro prasowe firmy doradczej Kearney przekazała informacje dotyczące wyników tegorocznego badania "Chemicals Executive M&A", które jest prowadzone od dziewięciu lat i koncentruje się na globalnej aktywności w zakresie fuzji i przejęć w branży chemicznej.

 

Zgodnie z założeniami ekspertów w ciągu najbliższych 12 miesięcy wzrośnie aktywność w zakresie fuzji i przejęć oraz zostanie położony duży nacisk na obszar związany z ESG (strategia obejmująca dbałość o środowisko, odpowiedzialność społeczną i ład korporacyjny - PAP). "To dobra wiadomość dla przedsiębiorstw, ponieważ liczba transakcji M&A w sektorze chemicznym spadała nieprzerwanie od 2019 r. W tym okresie wartość transakcji zmniejszyła się o 29 proc. - z 333 mld USD odnotowanych w 2019 do 236 mld USD odnotowanych w 2021" - ocenili specjaliści Kearney. "Gwałtownie spadła także wielkość transakcji - 21 proc. zarejestrowanych w 2019 roku przekroczyło wartość 10 mld USD, podczas gdy w 2021 było to tylko 3 proc. Już w ubiegłym roku dało się jednak zauważyć pewne odbicie, a obecnie w branży panuje duży optymizm, jeśli chodzi o najbliższe 12 miesięcy" - poinformował Kearney.

 

"W 2021 wartość ogłoszonych transakcji wzrosła o 50 proc. w stosunku do roku 2020. W tej chwili 41 proc. ankietowanych dyrektorów wykonawczych oczekuje wzrostu aktywności w zakresie fuzji i przejęć w sektorze, a 9 proc. przewiduje, że wzrost będzie znaczny. Tylko 36 proc. ankietowanych spodziewa się, że liczba transakcji pozostanie na tym samym poziomie. 14 proc. przewiduje jej spadek" - wymienia Kearney.

 

Autorzy informacji zwrócili uwagę, że poprawa jest widoczna także na polskim rynku. "Przykładem może być największa w tym okresie transakcja przejęcia przez Synthos zakładu w Schkopau. - Wartość transakcji wyniosła ok. 460 mln USD i była rekordowa dla firmy" - skomentował cytowany w dokumencie Michał Krawczyk, starszy menadżer w Kearney. "Istotnym wydarzeniem na rynku petrochemicznym jest również nadchodzące przejęcie 30 proc. rafinerii LOTOS w Gdańsku przez Saudi Aramco. W ślad za tą transakcją powinny iść również inne inicjatywy, m.in. współpraca saudyjskiego koncernu i PKN ORLEN w zakresie badań i rozwoju nad projektami petrochemicznymi w naszym regionie" - dodał Krawczyk.

 

Badanie wykazało, że wśród kierownictwa firm chemicznych rośnie zainteresowane czynnikami ESG. "Coraz więcej ekspertów wskazuje, że dla branży chemicznej w 2022 roku będzie to element ważniejszy niż jakikolwiek inny. 85 proc. kadry zarządzającej przewiduje, że działania z obszaru ESG obejmą nabywanie nowych technologii umożliwiających realizację celów ESG, a 75 proc. zakłada, że działalność w zakresie fuzji i przejęć będzie obejmowała zbycie firm nieprzystosowanych do celów ESG" - podał Kearney.

 

"Przedsiębiorstwa, którym zależy na zdobyciu przewagi konkurencyjnej oraz zyskaniu w oczach konsumentów, inwestorów czy potencjalnych pracowników muszą rozwijać się w sposób bardziej odpowiedzialny i zrównoważony" - wyjaśnił cytowany w informacji Marcin Okoński, partner w warszawskim biurze Kearney.

 

Kearney to istniejąca od 1926 roku firma doradcza, zapewniająca doradztwo przedsiębiorstwom, agencjom rządowym oraz organizacjom non-profit. Na liście jej klientów znajduje się "ponad 3/4 firm wymienianych w rankingu Fortune Global 500".

Dodaj ofertę pracy