biester
Wiadomości

Chętni na krwawe rubelki

Tysiące firm, po rosyjskiej agresji na Ukrainę, w geście solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami, wycofały się z rosyjskiego rynku. Jednych skłoniły do tego sankcje, innych racje moralne. Nas zaciekawiło, czy w obszarze tworzyw sztucznych są jeszcze jakieś znane europejskie marki, które – jak w tytule – są nadal łase na putinowskie krwawe rubelki.

W tym celu zajrzeliśmy do rosyjskiego internetu. Europejskich dostawców surowców wymiotło z Rosji do czysta. Ich reklam nie uświadczysz na rosyjskich portalach o tworzywach.

 

Natomiast dostawcy maszyn do przetwórstwa tworzyw w większości dalej umieszczają reklamy na rosyjskich stronach branżowych, co oznacza jednoznacznie, że chcą prowadzić w Rosji biznes. Sankcje im w tym nie przeszkadzają.

 

ENGEL, WITTMANN, KRAUS-MAFFEI, nie interesuje zło czynione przez Rosjan na Ukrainie, nadal chcą zarabiać skropione krwią niewinnych ofiar rubelki. Główni producenci maszyn nieustannie chcą czerpać „krwawe zyski” z portfela agresora, który prowadzi wyniszczającą wojnę na Ukrainie.  Przy czym, nie ma tu żadnego przypadku lub nieporozumienia. Po kliknięciu w banner producenta maszyn przenosimy się na jego korporacyjną stronę.

BORCHE, HAITIAN, JSW, YIZUMI mają rosyjskie przedstawicielstwa. Chińczycy nie pchają się do Rosji masowo z swoimi technologiami, oferta towarów też jest ograniczona, ale nie przeszkadza to w próbach sprzedaży maszyn do przetwórstwa plastików.

Natomiast, nie uświadczycie na rosyjskich stronach o plastikach reklam ARBURG-a. Ten producent ma twardy kręgosłup moralny, od miesięcy prowadzi akcję wspierającą Ukrainę, nie ma tu fałszywego oblicza i podwójnej moralności.

 

O ile w reklamach brylują producenci z Niemiec i Austrii, o tyle na rosyjskich targach widać głównie Włochów. Po koniec stycznia 2023, czyli prawie rok po rozpętaniu przez Rosjan krwawej jatki na Ukrainie, odbędą się w Moskwie targi Ruplastica. Gdyby ktoś się wybierał, wśród wystawców znajdzie m.in. AMUT, BANDERA, GAMMA MECCANICA i paru innych. Szczegóły: https://ruplastica-online.ru/expositions/exposition/2-ruplastica-2023.html?filter_rubr=35928&exists_rubr=0

 

Włosi są też aktywni na branżowych konferencjach w Rosji. W II połowie czerwca 2022, a więc blisko cztery miesiące po agresji, w Moskwie odbyło się forum IPTF. W oczy rzuca się logo MORETTO wśród sponsorów.

MORETTO było też niechlubnym uczestnikiem wydarzenia o nazwie Rosplast22, gdzie zagraniczne firmy można było policzyć na palcach jednej ręki. Dowód: https://tiny.pl/w5vsp

 

Wobec takich historii nie można przechodzić obojętnie. Zło dzieje się na naszych oczach, obok naszych granic. Sami kiedyś padliśmy ofiarą zbrodniczych napaści. Totalitaryzm nie jest zgodny z naturą człowieka i strukturą świata. Zło nie może nami rządzić. Złem jest przemoc, okrucieństwo, zadawanie bólu, faszyzm, stalinizm, czystki etniczne, dyktatura, prześladowania religijne, wojna, porywanie przeciwników politycznych i ich rodzin, zdrada, zagłada masowa, tortury, deportacje, rabunki, kradzieże, gwałty, rzezie, poniżenia i upokorzenia. Można tak wyliczać bez końca. Ale nie bezwolnie i nie bezrefleksyjnie.

MARIUPOL

Dodaj ofertę pracy