biester
Wiadomości

Rosyjski sąd aresztował aktywa LINDE o wartości 1 mld USD

Sąd Arbitrażowy w Sankt Petersburgu i Obwodzie Leningradzkim zajął majątek niemieckiej firmy chemicznej Linde. Niemcy szacują wartość przejętego mienia na 1 miliard dolarów.

Aresztowanie ma związek z pozwem Rushimalliance LLC przeciwko Linde w Międzynarodowym Centrum Arbitrażowym w Hongkongu w związku z niewypełnieniem przez niemiecką spółkę zobowiązań dotyczących budowy zakładu przetwórstwa gazu w Ust-Łudze w obwodzie leningradzkim. Rosyjska firma chce pozwać Linde ok. 970 mln EUR. 

Rushimalliance podpisało w lipcu 2021 roku umowę z Linde na zaprojektowanie, zakup i budowę zakładu przetwarzania gazu. W czerwcu niemiecka firma powiadomiła klienta o wstrzymaniu prac w związku z sankcjami unijnymi.

 

Rushimalliance uważa, że ​​sankcje nie obejmują pracy w ramach umowy. 21 marca Linde ogłosiło, że w związku z wojną na Ukrainie wstrzymuje „wszelkie środki rozwoju nowych projektów w Rosji”. Wcześniej firma wycofała się ze wspólnego projektu z Severstalem dotyczącego produkcji wymienników ciepła dla przemysłu gazowniczego i opuściła projekt Amur GCC firmy SIBUR.

Dodaj ofertę pracy